ProtonVPN Logo

ProtonVPN Review 2022

Update: 8 augustus 2022
Hoogtepunten
  • Sterke encryptie
  • Gespecialiseerde servers
  • Veel opties
Score
8.3

Onze ProtonVPN score

  • Snelheid
    9.0
  • Veiligheid
    8.0
  • Gebruiksgemak
    8.0
  • Servers
    8.0

ProtonVPN Review (2022) – Sterke beveiligingsopties

ProtonVPN is een veilige VPN-dienst die wordt aangeboden door het in Zwitserland gevestigde Proton Technologies AG. Dit bedrijf heeft ook ’s werelds grooteste beveiligde e-maildienst ProtonMail ontwikkeld.

Hoewel de VPN-dienst van Proton ooit een afzonderlijke entiteit was, heeft het bedrijf zichzelf onlangs gerebrand en al zijn diensten gebundeld in één privacy-gericht ecosysteem genaamd Proton. Wanneer je nu een Proton-account aanmaakt of inlogt op je actieve account, heb je toegang tot hun volledige gamma van diensten – inclusief ProtonVPN, ProtonMail, Proton Calendar en Proton Drive.

Toegang tot al deze privacybewuste diensten is natuurlijk een bonus. In deze review beoordelen we echter alleen de VPN. ProtonVPN biedt zowel een gratis als betaalde versie aan.

ProtonVPN stelt privacy, anonimiteit en encryptie boven alles om de online veiligheid van gebruikers te waarborgen. We hebben het ook getest om te zien hoe effectief het is voor dagelijks gebruik. Kan het Netflix deblokkeren? Biedt het goede downloadsnelheden voor torrents? Kun je anoniem surfen met ProtonVPN? We beantwoorden deze en meer vragen in onze volledige ProtonVPN review.

ProtonVPN review in het kort

PluspuntenMinpunten
Eenvoudig te installeren en gebruikenGeen live chat
Veel optiesRedelijk duur
Sterke encryptie
Geen data logs
Werkt met Netflix, HBO Max, Disney+, en Amazon Prime Video
Torrenting is toegestaan
Secure Core servers voor extra veiligheid
Gratis beperkte versie

ProtonVPN staat voor online privacy en veiligheid. Het is opgericht door ontwikkelaars die toegewijd zijn aan het stimuleren van de cyberveiligheid en online vrijheid van gebruikers. Het bedrijf heeft zijn hoofdkantoor in Genève (Zwitserland), dat een van de sterkste privacywetten ter wereld heeft. Dit verklaart hun vermogen om een strikt ‘no log’-beleid te handhaven.

ProtonVPN biedt een solide beveiligingspakket in combinatie met 1700+ servers in 60+ landen. De VPN is geschikt voor beginners maar biedt ook veel geavanceerde functies. Het bedrijf exploiteert speciale P2P-servers en doet zijn best om populaire streamingplatforms te deblokkeren. Het biedt zelfs een volledig gratis beperkte versie van zijn software aan.

Kan ProtonVPN concureren met de grote VPN-diensten op de markt? Lees onze ProtonVPN review om erachter te komen.

Specificaties ProtonVPN
Besturingssysteem
  • Android
  • ,
  • Windows
  • ,
  • Mac
  • ,
  • iOS
  • ,
  • Linux
Gelijktijdige verbindingen
  • 10
Torrents
  • Torrents toegestaan
Netflix
  • Werkt met Netflix
Protocollen
  • OpenVPN
  • ,
  • IKEv2
  • ,
  • Wireguard
Betaalmethoden
  • PayPal
  • ,
  • Creditcard
  • ,
  • Bitcoin
  • ,
  • Cash
Geld-terug-garantie
  • Ja
Werkt ook met
  • BBC
  • Netflix
  • HBO
  • Apple
  • Android
  • Windows
  • Torrent
  • Linux
  • Hide IP
  • Gaming
  • Privacy

Snelheid – Hoe snel is ProtonVPN?

Scorebalk die de score "9/10" laat zien

Een snelle VPN is voor veel gebruikers een must. Je wilt immers niet eindeloos hoeven wachten om een YouTube-filmpje te kijken of een bestand te downloaden, puur en alleen maar omdat je een VPN gebruikt. Streamen, gamen en simpelweg surfen naar verschillende webpagina’s moet goed en gemakkelijk gaan. Het kan zijn dat een VPN je verbinding flink vertraagt. Dit soort dingen worden dan een stuk lastiger.

Om te checken of een VPN je verbinding erg traag of mogelijk zelfs sneller maakt, testen wij alle VPN-providers die we reviewen op hun snelheid.

We zijn blij te kunnen melden dat ProtonVPN uitstekende snelheden biedt die voor de meeste gebruikers voldoende zullen zijn. Dat is waarom we ProtonVPN een 9/10 voor snelheid hebben gegeven. Hier zijn de belangrijkste conclusies na onze ProtonVPN snelheidstest:

  • De snelheidstesten toonden goede snelheden, zowel met lokale als met verre servers.
  • We zagen geen grote schommelingen tijdens het dagelijks gebruik.

Speedtest resultaten ProtonVPN

Hieronder zie je de resultaten van een aantal speedtests die we hebben uitgevoerd met ProtonVPN. De metingen zijn verricht vanuit Nederland. Houd er rekening mee dat deze metingen altijd afhankelijk zijn van je locatie, internetprovider en het tijdstip. Daarom hebben we ook een speedtest toegevoegd van onze verbinding zonder VPN als nulmeting.

ServerDownloadsnelheid (Mb/s)Uploadsnelheid (Mb/s)Ping (MS)
Geen VPN165.09171.825
Nederlandse server (Amsterdam)185.90236.8111
Duitse server (Berlijn)193.11227.8123
Engelse server (Londen)130.46210.4548
Amerikaanse (New York)174.89160.82184
Australische (Sydney)99.70192.56584
Japanse (Tokyo)71.9220.69520

De snelheidstestresultaten van ProtonVPN variëren van goed tot indrukwekkend. We waren vooral verrast dat onze snelheden met sommige servers zelfs toenamen. Zoals te verwachten kregen we mindere prestaties in Japan en andere verdergelegen locaties. Toch hield ProtonVPN stand, zelfs met hoge pings. ProtonVPN was in het verleden niet zo wendbaar en we zijn blij om een dergelijke verbetering in dat opzicht te zien. We zijn erg te spreken over de snelheid van ProtonVPN. Als de meeste van je dagelijkse taken afhangen van snelheid, zal ProtonVPN zeker aan je behoeften voldoen.

Tijdens onze tests hebben we geen problemen gehad met lag of plotselinge verbindingsdips. ProtonVPN slaagde erin om ook bij verdergelegen servers een soepele surfervaring te bieden. Verbinding maken met een server kostten ons slechts enkele seconden.

Snelheid in alledaags gebruik

Met zulke speedtest-uitslagen waren wij benieuwd hoe ProtonVPN zou werken in het algemeen dagelijks gebruik. Tijdens het browsen hadden wij weinig tot geen last van vertragingen. Het downloaden van torrents ging eveneens snel: binnen een kwartier hadden we een hele film binnen. Ook het kijken van YouTube-filmpjes ging prima en zonder al te veel tijd kwijt te zijn aan bufferen.

Ook streamen via bijvoorbeeld Netflix ging prima. Houd er echter rekening mee dat het deblokkeren van inhoud uit andere landen niet mogelijk is met het gratis abonnement.

Je moet je abonneren op ProtonVPN Plus om de Netflix-catalogi van andere landen te deblokkeren. Wat gaming betreft, hield ProtonVPN zich goed; de ping bleef laag genoeg om in hetzelfde land online multiplayer games te spelen.

Veiligheid – Hoe veilig is ProtonVPN?

Scorebalk die de score "8/10" laat zien

De veiligheid van een VPN is misschien wel één van zijn belangrijkste eigenschappen. We vertrouwen op VPN-diensten om ons internetverkeer te versleutelen, ons echte IP-adres te verbergen en onze privégegevens niet op te slaan. Met andere woorden, goede VPN’s moeten je zowel tegen zichzelf als tegen online bedreigingen beschermen. ProtonVPN krijgt een 8/10 voor zijn huidige beveiliging.

Hier is een kort overzicht van de belangrijkste beveiligingsfuncties van Proton VPN:

  • ProtonVPN maakt gebruik van OpenVPN en WireGuard protocollen.
  • Het implementeert een strikt ‘no log’-beleid.
  • Het wordt geleverd met een automatische kill switch.
  • Om een account aan te maken, heeft ProtonVPN alleen je emailadres nodig.

Protocollen

De veiligheid, snelheid en flexibiliteit van je VPN zal grotendeels afhangen van de VPN-protocollen die worden ondersteund. ProtonVPN gebruikt verschillende protocollen om zijn VPN-servers werkend te krijgen en jouw dataverkeer te versleutelen.

Hieronder vind je een volledige lijst van ProtonVPN’s verbindingsprotocollen:

  • OpenVPN (TCP/UDP): De meest populaire optie dankzij de uitstekende balans tussen snelheid en veiligheid. Het is beschikbaar op alle Proton VPN apps.
  • WireGuard: Een relatieve nieuwkomer die snel onze favoriet is geworden en ook de toekomst van moderne VPN’s zou kunnen zijn. Zelfs NordVPN gebruikte het als basis voor hun NordLynx-protocol. WireGuard is beschikbaar op alle apps, behalve voor Linux.
  • IKEv2: Goed voor mobiele gebruikers en frequente reizigers vanwege de krachtige herverbindingsmogelijkheden. We raden echter aan IKEv2 alleen te gebruiken als OpenVPN of WireGuard niet beschikbaar zijn. Proton VPN ondersteunt IKEv2 op macOS, Android en iOS.

De makers van ProtonVPN hebben besloten niet te werken met servers die gebruikmaken van verouderde opties zoals PPTP. Deze protocollen zijn goedkoper om te onderhouden, maar niet zo veilig als bijvoorbeeld OpenVPN. ProtonVPN wil zijn klanten alleen het allerbeste bieden. Vandaar dat ze alléén met de meest betrouwbare protocollen werken.

ProtonVPN App Protocollen

Als je niet echt verstand hebt van protocollen, kunt je de optie ‘Smart Protocol‘ inschakelen om Proton automatisch een protocol voor je te laten kiezen. Het zal tunnels en poorten gebruiken die optimale connectiviteit op jouw netwerk bieden. Dit is de standaardinstelling, dus je hoeft niets te veranderen als je deze optie wilt.

OpenVPN en IKEv2 gebruiken AES-256 codering. WireGuard gebruikt ChaCha20. Beide encryptiemethoden zijn solide en onbreekbaar, zelfs door de meest geavanceerde supercomputers die we vandaag de dag hebben. AES is algemeen bekend als militaire-grade encryptie, maar het wordt ook gebruikt door banken, ziekenhuizen en andere instellingen.

ProtonVPN ondersteunt ook perfecte forward secrecy. Dit betekent dat het voor elke sessie een nieuwe encryptiesleutel genereert. Dus zelfs als hackers erin slagen jouw sessiesleutel te kraken, wordt deze nutteloos op het moment dat je Proton VPN uitschakelt.

Logbeleid en privacy

Het logbeleid van elke VPN moet even onder de loep gelegd worden. Dit beleid bepaalt namelijk of de VPN-aanbieder gegevens over het internetgebruik van zijn klanten opslaat. Als dit het geval is, loopt je privacy mogelijk gevaar. Opgeslagen gegevens kunnen gedeeld of gehackt worden. Sommige VPN-aanbieders zijn zelfs gedwongen informatie vrij te geven aan overheden door de plaatselijke wet waar ze zich aan moeten houden.

Dit probleem heeft ProtonVPN niet. Het hoofdkwartier van ProtonVPN staat in Zwitserland. Zwitserland staat bekend als een land met een goede privacywetgeving. Het is geen deel van 14 eyes en hoeft zich ook niet aan de regels van de Europese Unie te houden. Daarom wordt Zwitserland over het algemeen gezien als VPN-vriendelijke locatie aanbieder. Het dwingt providers niet om klantgegevens te loggen en op verzoek te overhandigen.

ProtonVPN claimt op zijn website dat ze werken met een strikt ‘no log’-beleid, maar is dit ook echt zo? Laten we eens kijken naar de gegevens die ze verzamelen:

  • Persoonlijke informatie: jouw registratiegegevens.
  • Betalingsinformatie: Proton gebruikt betalingsverwerkers van derden en slaat alleen de laatste vier cijfers van je creditcard op. Je kunt jouw betaling echter verder anonimiseren door Bitcoin of contant geld te gebruiken.
  • Niet-persoonlijke informatie: lokale installatie van Matomo (een analytics tool bij bezoek aan de website), geaggregeerde, anonieme statistieken bij gebruik van de apps (crash reports, type devices, besturingssysteem enz.).

Dit is een uitstekend privacybeleid omdat het geen gegevens bevat die gebruikt kunnen worden om jou te identificeren. Bovendien kan jouw verkeer niet worden herleid tot jouw account of naar jou als individu. Proton logt jouw verkeer, de websites die je bezoekt, jouw IP-adres, sessielengtes of locatie NIET.

ProtonVPN onderwerpt zijn software en infrastructuur regelmatig aan beveiligingsaudits door derden. De meest recente werd uitgevoerd door Securitum, een bedrijf dat elk jaar 300+ beveiligingstestprojecten uitvoert. De beveiligingsspecialisten hebben de configuratiebestanden, servers en operationele procedures van ProtonVPN beoordeeld en bevestigd dat het bedrijf zich houdt aan zijn strikte ‘no log’-beleid beleid. Met andere woorden, Securitum’s onafhankelijke audit van ProtonVPN heeft bewezen dat het bedrijf geen informatie logt die jou zou kunnen identificeren.

Open Source

Sinds kort zijn de apps van ProtonVPN opensource, dit betekent dat iedereen zelf een kijkje kan nemen achter de schermen en zo de techniek achter de app kan inspecteren. Ook kan zo iedereen onderzoeken of de claims die het bedrijf maakt wel kloppen. Op deze manier kan het bedrijf dus ook niks verbergen. Ze nodigen experts dan ook uit om een kijkje te nemen en hun bevindingen te publiceren. Zo laat ProtonVPN zien dat ze ook echt doen wat ze zeggen te doen.

Kill switch

Als je VPN om wat voor reden dan ook niet goed werkt, zal een kill switch jouw internetverbinding verbreken om datalekken te voorkomen. Je kunt de kill switch aan- of uitzetten op het dashboard. Een geactiveerde kill switch zorgt ervoor dat jij geen risico loopt als je VPN-verbinding tijdelijk wegvalt: al je internetverkeer wordt automatisch geblokkeerd zodat jij niet te traceren bent. ProtonVPN komt ook met een zogenaamde ‘permanente kill switch.’

ProtonVPN App Kill Switch

‘Gewone’ kill switches blokkeren alleen de internettoegang wanneer je VPN de verbinding verbreekt. Als je je client uitzet, kun je zonder problemen online gaan. Met een permanente kill switch kun je echter het internet niet meer op zonder je VPN aan te zetten. De meeste gebruikers zullen dit niveau van bescherming niet nodig hebben, maar het is een leuke functie om erbij te hebben. Je kunt het ook gebruiken als een geïmproviseerde internetblokkering als je niet wilt dat jouw kinderen online gaan zonder jouw toezicht.

Welke informatie heeft ProtonVPN nodig?

Om een Proton account aan te maken en toegang te krijgen tot ProtonVPN premium, moet je jouw e-mailadres en betalingsgegevens door te geven.

Wanneer je de gratis versie van Proton’s diensten gebruikt, hoeft je alleen maar een e-mailadres in te voeren. Op de betaalpagina staat dat dit e-mailadres nooit wordt gedeeld met derden en alleen wordt gebruikt voor accountgerelateerde vragen, communicatie en herstel. Natuurlijk kun je gemakkelijk een ‘vals’ e-mailadres aanmaken om te voorkomen dat je jouw echte e-mailadres opgeeft.

Voor elk betaald ProtonVPN abonnement moet je jouw betalingsgegevens invoeren. Als je met PayPal of een creditcard betaalt, zul je de relevante informatie moeten doorgeven.


De gebruiksvriendelijkheid van ProtonVPN

Scorebalk die de score "8/10" laat zien

Een goede VPN moet een veilige en anonieme online ervaring bieden zonder veel moeite van jouw kant. Betaalbare prijzen en een goede klantenservice helpen ook bij de toegankelijkheid van een VPN. Daarom is het belangrijk dat een VPN eenvoudig te bedienen is, betaalbaar is en voorzien is van een bekwame klantenservice. ProtonVPN is een behoorlijk gebruiksvriendelijke dienst en het krijgt een 8/10 op dat gebied.

Om te zorgen dat jij de beste ervaring hebt, hebben we gekeken naar de website, het installatieproces, de software, de prijs en de klantenservice. Dit zijn onze belangrijkste bevindingen:

  • De website van ProtonVPN heeft veel informatie maar is wel overzichtelijk.
  • De app biedt een goede mix van beginnervriendelijke en geavanceerde functies.
  • Het installatieproces van ProtonVPN is snel en redelijk eenvoudig.
  • ProtonVPN heeft een gratis (beperkte) versie.
  • ProtonVPN ondersteunt verschillende betaalmethoden, waaronder Bitcoin.
  • De klantenservice is behulpzaam, maar werkt alleen via formulieren en e-mail

De ProtonVPN website

De homepage van de ProtonVPN website is rustig en gemakkelijk te navigeren. Je ziet direct een button ‘Gebruik nu proton VPN‘. Als je op deze button klikt, kom je terecht op de pagina waar je kunt kiezen tussen de verschillende abonnementen. Zodra je er één aanklikt, krijg je gelijk de betaalpagina te zien.

Als je naar beneden scrollt op de homepage vind je informatie over de verschillende functies van ProtonVPN en waarom je voor deze VPN zou willen kiezen. De homepage deelt ook tweets van gebruikers die over hun ervaringen praten.

In de balk bovenin navigeer je gemakkelijk naar de verschillende pagina’s op de website: Over ons, Mogelijkheden, Prijzen, Blog en Ondersteuning. Ook kun je hier gemakkelijk inloggen of contact opnemen met ProtonVPN via verschillende social media. De website is beschikbaar in 17 talen, waaronder Nederlands en Engels.

ProtonVPN Website Home

Na registratie (en aankoop van een abonnement), krijgt je toegang tot jouw persoonlijke ProtonVPN dashboard. Hier kun je jouw abonnement bekijken/upgraden, jouw inloggegevens wijzigen, clients downloaden voor je apparaten, het thema van de client wijzigen, en nog veel meer.

ProtonVPN account op de ProtonVPN website

Het installatieproces van ProtonVPN

Om ProtonVPN te gebruiken, heb je eerst een account nodig. Daarna kun je beginnen met het downloaden van het dashboard. Selecteer het platform waarop je ProtonVPN wilt downloaden. Je kunt het dashboard downloaden voor Windows, Chromebook, MacOS, Linux en Android TV. Ook zijn er links die je doorsturen naar de apps op Google Play of in de App Store. In dit geval hebben wij het dashboard voor Windows gedownload.

Het installatieproces is vrij eenvoudig en wijst zich vanzelf:

  1. Ga naar de officiële website van ProtonVPN en klik op de homepage op de button ‘Gebruik nu proton VPN’
  2. Kies een abonnement of selecteer ‘Gebruik VPN Free’.
  3. Log in met de gekozen inloggegevens.
  4. Download het installatiebestand voor jouw persoonlijk dashboard.
  5. Klik op het gedownloade bestand om de installatie te starten. Kies een taal en klik op ‘Next’.
  6. ProtonVPN installatiewizard stap om je taal te selecteren
  7. Je krijgt de melding dat je ProtonVPN op je computer gaat installeren. Kies ‘volgende‘ om door te gaan.
  8. ProtonVPN installatiewizard stap om de installatiewizard te beginnen
  9. Kies de map waarin je het programma wilt installeren (vaak wordt er al automatisch een map aangemaakt en kun je deze gewoon gebruiken) en klik op ‘Volgende’.
  10. ProtonVPN installatiewizard stap om de installatielocatie te selecteren
  11. Klik op ‘Installeren’ om de installatie te starten.
  12. ProtonVPN installatiewizard stap om de installatie van de app zelf te beginnen
  13. Je krijgt de melding dat ProtonVPN op je computer staat. Klik op ‘Voltooien’.
  14. ProtonVPN installatiewizard stap om de installatie te voltooien

Zodra de installatie voltooid is, wat niet meer dan een minuut zou moeten duren, krijg je het inlogscherm te zien. Hier kun je direct inloggen met de gegevens van je account.

ProtonVPN App inlogscherm

ProtonVPN moet WebView2 Runtime installeren om te kunnen functioneren. Dit kan een paar minuten extra tijd kosten voor je installatie. De setup zal ook controleren op andere componenten die nodig zijn voor Proton en deze installeren als ze ontbreken.

Wanneer je de app hebt geïnstalleerd krijg je de mogelijkheid om ‘een rondleiding te nemen’ waarin je tips krijgt voor het gebruik van de software.

ProtonVPN App Rondleiding

Uitstraling en gebruiksvriendelijkheid ProtonVPN software

De app van ProtonVPN is vrij eenvoudig te gebruiken, maar VPN-beginners zouden overweldigd kunnen raken door alle geavanceerde opties. Deze zijn gereserveerd voor ervaren VPN-gebruikers en zijn niet nodig voor basis VPN-functionaliteit.

Het grootste deel van het scherm wordt in beslag genomen door een wereldkaart. De driehoekjes op de kaart stellen de verschillende serverlocaties voor waaruit je kunt kiezen. Onderaan het scherm kun je zien hoeveel je hebt gedownload en geüpload tijdens je huidige sessie, hoe snel je verbinding is, en de duur van je sessie.

De linkerkant is gereserveerd voor verbindingsopties en enkele belangrijke functionaliteiten zoals port forwarding, kill switch, en NetShield. Al met al ziet het hele dashboard er strak, modern en professioneel uit.

ProtonVPN App Dashboard

Via het hamburger menu icoon in de linker bovenhoek kun je onderstaande zaken bekijken/beheren:

  • Het ‘over’ venster openen: de huidige versie van je app controleren en changelogs bekijken
  • Jouw account informatie controleren: je abonnement en accounttypes
  • Profielen beheren: Controleer de bestaande profielen of maak nieuwe profielen aan

ProtonVPN App Profielen

  • Toegang tot de instellingen: Verander de taal, start geminimaliseerd, start bij opstarten, maak verbinding wanneer app start, kies protocollen, configureer de accelerator, schakel Moderate NAT en aangepaste DNS servers in, gebruik port forwarding, bescherm tegen DNS lekken, en meer.
  • Hulp krijgen: Bezoek de ‘Help’ pagina op de site, neem contact op met de klantenservice of meld een probleem.

ProtonVPN App Geavanceerde Instellingen

De client van ProtonVPN ondersteunt 16 verschillende talen, waaronder Nederlands.

ProtonVPN App Instellingen met verschillende taalopties van de app

Over het algemeen is ProtonVPN geschikt voor zowel beginnende als ervaren VPN-gebruikers. De basisfunctionaliteit is vrij gemakkelijk onder de knie te krijgen en je zult Proton binnen de kortste keren effectief gebruiken. Als je echter dieper wilt graven, zijn er genoeg geavanceerde functies om te ontdekken.

Prijzen en betaalmogelijkheden

ProtonVPN is zeker niet de goedkoopste VPN die er is, maar zijn prijskaartje is zeer gerechtvaardigd. De VPN-dienst biedt uitstekende functies en elke aankoop wordt geleverd met een volledige 30-dagen geld-terug-garantie.

Dit zijn de premium abonnementen van ProtonVPN (simpelweg “ProtonVPN Plus” genoemd):

  • 1 maand: €9,99/maand (elke maand €9,99 gefactureerd)
  • 1 jaar: €5,99/maand (gefactureerd €71,88 voor het eerste jaar)
  • 2 jaar: €4,99/maand (gefactureerd €119,76 voor de eerste twee jaar)

ProtonVPN Prijzen

Langere abonnementen worden tegen een lagere prijs aangeboden aan klanten die voor het eerst een abonnement nemen. Zodra je afgeprijsde abonnement afloopt, betaal je €119,88/jaar voor een 1-jarig abonnement en €239,76/per twee jaar voor je 2-jarig abonnement.

Zoals reeds vermeld in deze ProtonVPN review, biedt het bedrijf een beperkt gratis abonnement aan. Het aanbieden van een gratis VPN, hoe beperkt ook, is in het huidige financiële klimaat meer dan genereus.

Hier zie je op welke punten de gratis versie verschilt van het premium abonnement van Proton:

  • Toegang tot 100+ servers in drie landen (De Verenigde Staten, Nederland, Japan)
  • Middelmatige VPN snelheid
  • Slechts één VPN-verbinding
  • Geen Netflix

ProtonVPN accepteert de volgende betaalmethoden:

  • Grote creditcards
  • PayPal
  • Bitcoin
  • Contant
  • Overschrijving via de bank

Er zijn dus behoorlijk wat betaalmogelijkheden bij ProtonVPN. Het is mogelijk om de VPN anoniem te betalen door bijvoorbeeld Bitcoin te gebruiken. Ook kun je met cash betalen, zolang je een ProtonVPN-account hebt. Als je op zoek bent naar andere VPN’s die contante betaling accepteren, raden we je aan ook Mullvad VPN te bekijken.

Met je PayPal account en je creditcard moet je wél persoonlijke gegevens afstaan. ProtonVPN laat op het betaalscherm weten dat het werkt met beveiligde SSL-versleutelde betalingen, waardoor jouw veiligheid niet op het spel gezet wordt.

Bij alle betaalde ProtonVPN-abonnementen heb je standaard een 30 dagen niet-goed-geld-terug-garantie. Bij anonieme betaalvormen is het wel een stuk lastiger voor de aanbieder om geld terug te geven.

Klantenservice

Op de website van ProtonVPN kun je onder ‘Support‘ een FAQ vinden met antwoord op verschillende vragen. Dit noemen ze hun ‘knowledge base’. Mocht je vraag hier niet tussen staan of heeft het antwoord je probleem niet verholpen, dan kun je contact opnemen met het ProtonVPN supportteam.

Er staat een link onderaan de Support-pagina. Als je hierop klikt, wordt je doorgestuurd naar een contactformulier. Hier vul je je besturingssysteem, gebruikersnaam en e-mailadres in. Vervolgens kun je uitleggen wat je probleem is.

Klantenservice formulier ProtonVPN

Er is dus geen directe live chat beschikbaar. Bovendien word je opnieuw gevraagd je e-mailadres achter te laten. Je krijgt dan uiteindelijk via e-mail antwoord van het ProtonVPN supportteam. Dit kan één tot twee dagen duren.

Toen we een probleem voorlegden aan het team ten behoeve van deze ProtonVPN review, ontvingen we binnen een dag een antwoord. Het klantenserviceteam gaf ons een gedetailleerde uitleg, stuurde ons een link naar een FAQ-pagina, en vroeg ons om meer informatie over het probleem. Nadat we hadden geantwoord, boden ze ons verschillende oplossingen aan.

Ze proberen dus precies uit te zoeken waardoor jouw probleem veroorzaakt wordt, en doen ook hun best dat voor je op te lossen. De klantenservice zou verbeterd kunnen worden door een livechat toe te voegen.


Servernetwerk ProtonVPN

Scorebalk die de score "8/10" laat zien

Er zijn verschillende redenen waarom een goed servernetwerk een groot voordeel is van een VPN-aanbieder. Ten eerste is het handig als je geografische blokkades wilt omzeilen. Hoe meer serverlocaties een provider heeft, hoe groter de kans dat het land dat jij nodig hebt ertussen staat. Dit geldt voor het kijken van Amerikaanse Netflix in Nederland, maar ook voor het omzeilen van censuur.

Het servernetwerk van ProtonVPN krijgt van ons een 8/10. In deze sectie onderzoeken we de verschillende servers en serverlocaties die ProtonVPN aanbiedt. Voordat we in details treden geven we hieronder onze bevindingen aan:

  • ProtonVPN heeft meer dan 1700+ servers in 60+ landen.
  • ProtonVPN biedt geen dedicated IP-adressen.

Aantal servers en locaties

ProtonVPN heeft op het moment van schrijven meer dan 1700 servers in meer dan 60 landen. Proton heeft servers in:

  • Amerika: Argentinië, Brazilië, Chili, Colombia, Costa Rica, Mexico, Peru, Puerto Rico, Verenigde Staten
  • Europa: België, Bulgarije, Cyprus, Denemarken, Duitsland, Estland, Finland, Frankrijk, Georgië, Griekenland, Hongarije, Ierland, Italië, Letland, Litouwen, Luxemburg, Moldavië, Nederland, Noorwegen, Oekraïne, Oostenrijk, Polen, Portugal, Roemenië, Rusland, Servië, Slowakije, Slovenië, Spanje, Tsjechië, Verenigd Koninkrijk
  • Azië: Cambodja, Filipijnen, Hongkong, India, Israël, Japan, Maleisië, Taiwan, Thailand, Turkije, Singapore, Verenigde Arabische Emiraten, Vietnam, Zuid-Korea
  • Oceanië: Australië, Nieuw-Zeeland
  • Afrika: Egypte, Nigeria, Zuid-Afrika

ProtonVPN werkt voortdurend aan de uitbreiding van zijn servernetwerk, wat betekent dat de beschikbare landen en servers nog wel eens veranderen. Bezoek de website voor een actuele lijst van locaties.

ProtonVPN App Serverlijst

ProtonVPN biedt ook speciale P2P-servers voor het veilig delen van bestanden, zoals bij torrenting. Deze functie is alleen beschikbaar op de betaalde abonnementen en niet op de gratis versie van ProtonVPN. Premium abonnees kunnen ook profiteren van Proton’s integratie met de Tor-browser om al het verkeer via het Tor anonimiteitsnetwerk om te leiden.

Ten slotte biedt ProtonVPN Secure Core servers. Deze servers voegen een extra beschermingslaag toe aan jouw verbinding door een dubbele beveiligde tunnel te creëren. Dit betekent dat je verbonden bent met de serverlocatie van je keuze via een Secure Core server in Zwitserland, IJsland of Zweden.

ProtonVPN App Secure Core instellingen

Dit is een handige extra feature voor gebruikers in landen waarbij je het risico loopt dat de overheid je in de gaten houdt zoals Rusland, China, Iran of Turkije. Deze landen staan bekend staan om hun overheidstoezicht. Een Secure Core server leidt je verkeer om via privacy-vriendelijke landen, zodat jij zo anoniem mogelijk blijft.

Dit zijn de Secure Core server opties:

Secure Core-serverServerlocaties
IJslandBelgië, Brazilië, Canada, Costa Rica, Duitsland, Ierland, Israël, Nederland, Noorwegen, Rusland, Spanje, Verenigde Staten
ZwedenEstland, Finland, Frankrijk, Hongkong, Japan, Nieuw-Zeeland, Portugal, Rusland, Taiwan, Zuid-Afrika, Zuid-Korea
ZwitserlandAustralië, Bulgarije, Canada, Denemarken, Griekenland, Hongarije, India, Italië, Letland, Luxemburg, Maleisië, Mexico, Oekraïne, Oostenrijk, Polen, Portugal, Roemenië, Servië, Singapore, Slowakije, Tsjechië, Verenigd Koninkrijk, Verenigde Staten

Je ziet dat je niet elke serverlocatie kunt bereiken vanuit de Secure Core-modus. Sommige locaties kun je vanuit twee verschillende Secure Core-servers bereiken, zoals de Verenigde Staten en Canada.

Dedicated IP-adres

Op dit moment biedt ProtonVPN geen dedicated IP-adressen aan te bieden. Dit betekent dat je alléén servers kunt gebruiken waar je een IP-adres deelt met meerdere mensen.

Hierdoor is je privacy beter beschermt: als iedereen hetzelfde IP gebruikt, is het immers moeilijker, als niet onmogelijk, om dataverkeer terug te leiden tot één persoon. ProtonVPN heeft alleen dynamische, gedeelde IP-adressen.

Ben je opzoek naar een VPN die wel dedicated IP-adressen aanbiedt? Dan kun je eens een kijkje nemen bij NordVPN.


Mogelijkheden ProtonVPN

ProtonVPN heeft verschillende opties die je helpen om anoniemer toegang te krijgen tot het internet. Met ProtonVPN kun je toegang krijgen tot de internationale catalogus van Netflix en anoniem torrents downloaden. In deze sectie vertellen we je meer over elk van deze opties. Ook bespreken we de de Secure Core-functies van ProtonVPN. Hieronder vind je onze belangrijkste bevindingen in een oogopslag:

  • Het is mogelijk om Amerikaanse Netflix te kijken, hoewel het laden langer kan duren dan normaal, afhankelijk van je locatie.
  • ProtonVPN heeft speciale P2P-servers waarmee je veilig torrents kunt downloaden.
  • ProtonVPN’s Secure Core biedt extra bescherming.

ProtonVPN en Netflix

Een vraag die over haast elke VPN gesteld wordt, is of je er Netflix mee kunt kijken. Netflix probeert VPN’s op alle mogelijke manieren buiten te sluiten. Ze achterhalen de IP-adressen die door verschillende VPN-aanbieders gebruikt worden en weigeren die toegang te geven tot hun content.

Gelukkig zijn er veel VPN’s die het bijltje er niet zomaar bij neerleggen. Ook ProtonVPN probeert Netflix voor zijn gebruikers werkend te houden.

ProtonVPN kan Netflix uit verschillende regio’s deblokkeren, waaronder de Amerikaanse bibliotheek met een uitgebreid aanbod films en series. Dit voordeel is echter alleen beschikbaar voor premium-abonnees. Als je de gratis versie gebruikt, zul je niet in staat zijn om geo-restricties te omzeilen.

Met een premium lidmaatschap kun je ook andere streamingdiensten deblokkeren, zoals HBO Max, Disney+ en Amazon Prime. Natuurlijk moet je een abonnement hebben om toegang te krijgen tot de inhoud van deze streamingdiensten.

ProtonVPN biedt meer dan toereikende snelheden om video’s van hoge kwaliteit te streamen van elk van deze diensten. Het zal echter helpen als je verbinding maakt met een server die geografisch het dichtst bij je in de buurt is.

ProtonVPN en torrents downloaden

Het downloaden van torrents ging erg snel. Binnen de kortste keren hadden we met ProtonVPN een flink bestand gedownload. Dit ging zonder problemen en op de achtergrond, waarbij we ondertussen gewoon konden surfen zonder merkbare vertragingen.

Als je iets gaat downloaden met ProtonVPN en er zeker van wilt zijn dat je verbinding veilig is, gebruik dan altijd een van de specifieke P2P-servers van ProtonVPN. De speciale P2P-servers zijn alleen beschikbaar voor premium gebruikers.

Secure Core

Een speciale feature van ProtonVPN is hun Secure Core-netwerk. Met Secure Core zijn ze in staat hun gebruikers een nóg veiligere VPN-service aan te bieden. Met een dubbele VPN-tunnel bieden ze bescherming tegen netwerk-gebaseerde aanvallen. Secure Core leidt je internetverkeer namelijk om langs verschillende servers vóór het het ProtonVPN-netwerk verlaat.

Deze functie is bijvoorbeeld een mooie extra in landen die onder de 5 Eyes, 9 Eyes en 14 Eyes allianties vallen of landen met veel overheidscentuur zoals Rusland, China, Turkije en Iran.

Als je Secure Core gebruikt kun je in deze landen niet gevolgd worden door de overheid. Jouw internetverkeer wordt namelijk omgeleid via meerdere servers in privacyvriendelijke landen zoals Zwitserland en IJsland. Deze Secure Core-servers zijn volledig eigendom van Proton en in eigen beheer.

Secure Core is beschikbaar voor ProtonVPN Plus gebruikers. Deze functie kan handmatig worden in- en uitgeschakeld. Daarnaast kun je, zoals beschreven onder het kopje ‘Servernetwerk’, kiezen naar welke Secure Core-server je gegevens wilt sturen, afhankelijk van je exit-serverlocatie.

Tor over VPN

ProtonVPN biedt naadloze integratie met de Tor Browser. Dit betekent dat je al jouw internetverkeer kunt omleiden via het Tor-anonimiteitsnetwerk waardoor je bijvoorbeeld ook veilig toegang kunt krijgen tot het dark web.

Adblocker (NetShield)

Alle betaalde abonnementen van ProtonVPN omvatten toegang tot de NetShield DNS filtering functie. Dit beschermt tegen malware en blokkeert advertenties. Ook voorkomt het dat websitetrackers je volgen terwijl je op het internet surft. Je kunt kiezen om alleen advertenties, alleen malware of helemaal niets te blokkeren. Als je problemen hebt met het laden van websites, kan NetShield de oorzaak zijn, dus je zou het kunnen uitschakelen als je de site die je bezoekt vertrouwt.


Onze ervaring met ProtonVPN

ProtonVPN gaat goed om met de veiligheid van hun servers en bieden veel opties om dit te versterken. Secure Core zorgt ervoor dat premium gebruikers nóg veiliger zijn door verkeer te leiden via een dubbele VPN-tunnel. De VPN is redelijk geprijsd en biedt goede snelheden voor dagelijks gebruik. ProtonVPN werkt bovendien met Netflix en is geschikt voor het downloaden van torrents. Afhankelijk van de locatie en de serverlocaties waarmee je verbinding maakt kunnen de snelheden iets trager zijn.

ProtonVPN is vrij eenvoudig te installeren en te gebruiken. De overvloed aan opties en instellingen zou nieuwe gebruikers kunnen overweldigen. De enige verbetering die we graag zouden zien is een snellere manier om verbinding te maken met ProtonVPN klantenservice.

Al met al is ProtonVPN zeker een goede keuze als je op zoek bent naar een gebruiksvriendelijke VPN die veiligheid en privacy hoog in het vaandel heeft staan.

Persoonlijke meningen experts VPNgids.nl

“Goede, betrouwbare VPN die de focus legt op veiligheid”
Onze score
8.3
10
Reacties
Plaats een reactie
  1. Ik wil in mijn huis in Frankrijk Netflix kunnen kijken. Ik heb geprobeerd dat te realiseren door de KPN-App – als abonnee van KPN – op een smart Samsung-TV te installeren. Dit blijkt niet te werken. Wel is het mogelijk via deze App TV te kijken op laptop/tablet/mobiel. Is het nu mogelijk m.b.v. PROTONVPN dit wel te realiseren? Zo ja, hoe moet ik dat dan aanpakken? Moet de TV dan geschikt zijn voor VPN of moet er een extra – geschikte – router tussen TV en modem geschakeld worden?

    • Zonder VPN zou je toegang moeten kunnen krijgen tot de Franse versie van Netflix. Dit kan dan via een Netflix app op je Smart TV (indien je TV dat ondersteunt). Wil je de Nederlandse versie van Netflix bekijken, dan heb je inderdaad daarbovenop nog een VPN nodig. Op sommige Smart TV’s kun je een de app van een specifieke VPN-provider installeren, maar mocht dit niet kunnen, dan is het inderdaad aan te raden om een VPN te installeren op een losse router. Overigens weet ik niet zeker of ProtonVPN werkt met de Nederlandse Netflix, wellicht heb je meer geluk met NordVPN. NordVPN geeft aan op hun website dat ze toegang geven tot Nederlandse Netflix. Ook zou je het beste eerst kunnen testen of je op je laptop of andere device met de VPN toegang kunt krijgen tot de Nederlandse Netflix, zo weet je zeker dat dat werkt voordat je de VPN op je Smart TV gaat proberen te installeren.

  2. Hallo,
    Heb sinds november 2020 een ProtonVPN Basic abonnement. Tot een week of 4 geleden werkte alles o.k. Huidige situatie> Inloggen met ProtonVPN niet mogelijk. CAPTCHA blokkeert elk Nederlands IP adres van Proton. Uiteraard heb ik helpdesk ingelicht. Kort samengevat:
    Het probleem is bekend, we werken eraan (tot St.Juttemis denk ik). Oplossing: Neem een duurder abonnement, dan hebt u geen problemen meer. Mijn conclusie: Proton is onbetrouwbaar zijn oplichters.

    Uiteraard heb ik mijn abonnementen meteen opgezegd. Nu zag ik op uw site dat Proton niet eens bij de eerste 5 op uw lijstje staat van beste providers.

    Overigens heldere en duidelijke site.
    Allus

    • Hallo Allus,

      Vervelend dat ProtonVPN het in een keer niet meer naar behoren doet. Hoewel ProtonVPN net buiten onze top 10 valt, waren onze ervaringen met ProtonVPN overwegend positief, dus toch jammer dat je zo’n vervelende ervaring hebt. Je kiest natuurlijk voor een VPN voor extra privacy (en eventueel unblocking), maar dan moet een VPN het wel goed doen. Hopelijk heb je een betere ervaring met een andere VPN (indien je die nog wenst te proberen). Onze top 5 achten we in ieder geval allemaal erg geschikt. En dank voor het compliment aangaande onze website!

  3. Is het ook mogelijk het gebruik van het Plus pakket te delen met familie over verschillende locaties?

    • Voor zover wij weten is dat gewoon mogelijk. Veel VPN-providers geven zelfs aan dat je het hele gezin kan beveiligen met één abonnement.

  4. Waarom is de ‘blanco’-meting van deze review zo enorm veel trager dan de blanco-meting van bijvoorbeeld Surfshark?

    • Dit komt omdat we deze meting altijd vlak voor de andere metingen doen. Onze ‘kale’ internetverbinding was op het moment van het testen van ProtonVPN dus trager dan op het moment van het testen van andere providers, zoals Surfshark. Wellicht waren er tijdens de ProtonVPN test meer mensen bij ons op kantoor die dezelfde internetverbinding gebruikten, waardoor de snelheid iets naar beneden ging, of was er een andere externe oorzaak. Dit is waarom we deze blanco-metingen voor elke nieuwe VPN opnieuw doen. De snelheid van je verbinding kan variëren, ook zonder VPN. Om de snelheid van een VPN op een eerlijke manier te testen, doen we alle snelheidstests dan ook zo dicht mogelijk bij elkaar.

  5. Kan ik met een betaald ProtonVPN-abonnement Ziggo GO in Australië kijken?

    • Veel VPN-servers werken niet met Ziggo GO. Vaak helpt het om verschillende servers van dezelfde VPN uit te proberen. Kies in zo’n geval steeds een andere server in Nederland, of ergens anders binnen de Europese Unie, tot Ziggo GO wél voor je werkt. Bedenk je wel dat je nog steeds een eigen Ziggo GO-abonnement nodig hebt om gebruik te kunnen maken van de service, en check altijd even of je volgens de gebruiksvoorwaarden van Ziggo handelt.

Een reactie plaatsen

Bezoek ProtonVPN