Zes mensen zitten op een rij en elk van hen leest een boek.
© Rawpixel/Shutterstock.com
Geen AI: al onze artikelen zijn geschreven door echte mensen, zonder gebruik van AI
Inhoudsopgave

Laat ik het maar meteen bekennen, ik heb geen abonnement op een streamingdienst. Geen Netflix, geen Videoland, geen NPO Plus en ik betaal zelfs niet voor Spotify. Daar komt bij dat ik ook zelden de televisie heb aan staan thuis.

Volgens de Mediamonitor 2021 kijkt de gemiddelde Nederlander 135 minuten per dag naar live televisie. Dat wordt aangevuld met 70 minuten on-demand-content en 74 minuten waarin er teruggekeken wordt. Dat zijn meer dan 4,5 uur per dag. Wat doe ik met die tijd als ik geen betaalde streamingdiensten gebruik en geen tv kijk? Hoe compenseer ik die 4,5 uur van mediaconsumptie zonder die betaalde diensten?

Voor deze blog heb ik een week lang mijn mediagebruik bijgehouden. Het gaat dan om zowel geschreven media, audio en series en films. Sociale media heb ik buiten beschouwing gelaten. Dit zijn de activiteiten waar ik tijd aan besteed:

ActiviteitAantal uur per week
Lezen12 uur
Podcasts2 uur
Gratis streamen2 uur

Gratis podcasts

Woensdag ging ik aan de slag met huishoudelijke klusjes. Zoals wel vaker, zette ik daarbij een podcast op. Ook tijdens een wandeling of in de trein luister ik nog wel eens naar een podcast, maar deze week niet. Ik luister dan vooral naar informatieve podcasts over actuele onderwerpen. Ik vind het fijn om op deze manier meer inzicht te krijgen in wat er speelt én het is goede afleiding tijdens het vouwen van de was.

Aanraders:

Podcasts zijn onder andere te downloaden via een gratis Spotify-account. Een gratis Spotify-account kun je wel slechts 14 dagen in het buitenland gebruiken, althans zonder VPN-verbinding. Andere kanalen waarop je gratis podcasts kan vinden zijn: Soundcloud, NPO Luister, Deezer, Google Podcasts en iHeart. Natuurlijk kun je ook een proefabonnement nemen op een betaalde dienst als Podimo.

Gratis terugkijken

Dat ik niet vaak televisie kijk, wil niet zeggen dat programma’s me niet interesseren. Wel wil het zeggen dat ik ze graag kijk als het mij uitkomt. Ik maak dus regelmatig gebruik van bijvoorbeeld NPO Start om programma’s terug te kijken. Vaak gaat het dan om documentaires over actuele onderwerpen, maar soms kom ik ook een interessante serie tegen. Net als andere weken, bracht ik deze week een avond streamend door.

Aanraders:

  • Welmoed en de sexfakes: docuserie over de impact van deepfake wraakporno.
  • Louis Theroux: met zijn typische social awkwardness gaat Theroux het gesprek aan met bijzondere mensen.
  • Sherlock: hedendaagse versie van de bekende detective van Sir Anton Conan Doyle.
  • Coraline: stop-motionfilm waarin Coraline een parallel universum ontdekt met een donker randje. Gebaseerd op een boek van Neil Gaiman.

Veel recente Nederlandse documentaires zijn gratis te kijken via NPO Start. Met een VPN kun je echter ook gebruik maken van buitenlandse gratis streamingdiensten, zoals Pluto TV, de BBC iPlayer en iTV. Deze Amerikaanse en Britse streamingdiensten zijn Engelstalig.

Je kunt echter ook gebruik maken van bijvoorbeeld het Zweedse SVT, de Italiaanse RAI en het Duitse Prosieben. En zo heeft elk land wel zijn eigen versie van NPO Start of RTL XL. Met een beetje talenkennis kun je over het algemeen wel navigeren op deze website op zoek naar Engelstalige series en films. Er zijn genoeg films en series gratis te streamen via deze sites als je het niet vervelend vindt om wat rond te speuren.

Streamen zonder abonnement

Behalve gratis streams, maak ik soms ook gebruik van betaalde streams via pay-per-view, zoals het aanbod van Picl of Pathé Thuis. Dit doe ik slechts sporadisch, vaak uit interesse in een nieuwe of specifieke film, maar soms ook om gezellig samen een film te kijken. Om diezelfde twee redenen ben ik ook weleens in de bioscoop te vinden.

Juist omdat ik dit maar af en toe doe, is dit voor mij voordeliger dan een abonnement op een streamingdienst. Daarnaast kan ik op deze manier nieuwe films zien die vaak nog nergens anders te vinden zijn. Enkele aanraders:

  • Undine: modern sprookje over een waternimf op zoek naar liefde met tragisch einde.
  • The Northman: Shakespeares Hamlet zal nooit meer hetzelfde zijn na deze bewerking van de Deense Vita Amlethi.
  • Corpus Christi: jeugddelinquent wordt aangezien voor een priester en zet een dorp op stelten.
  • L’évenement: film gebaseerd op het gelijknamige boek van Nobelprijswinnares Ernaux over een illegale abortus.

(Luister)boeken

De tabel aan het begin van dit artikel verklaart waar het verschil tussen mij en de gemiddelde Nederlander in zit: ik lees veel. De enige diensten waar ik wel een abonnement op heb zijn dan ook de bibliotheek en de krant. Ik lees vooral ter ontspanning en vind het dan ook fijn om een keer niet op een scherm te kijken. Maar ik lees ook om te verdiepen in thema’s die me interesseren.

Deze week ben ik zaterdag naar de andere kant van het land gereisd en terug. Dat betekende vier uur treinen en voor mij dus ook vier uur lezen. Zondag ging ik aan de slag met de zaterdagkrant die is blijven liggen en door de week sloeg ik ’s avonds regelmatig een boek open. En zo tikten de leesuren aan en de streaminguren niet.

Voor wie niet graag leest, maar wel graag streamt is er een goede tussenoplossing: luisterboeken. Hoewel ik zelf liever voor papier ga, geef ik toch enkele aanraders:

  • Svetlana Alexijevitsj, De oorlog heeft geen vrouwengezicht: verhaal van de ongeveer een miljoen vrouwen in het Rode Leger dat niet in goede aarde viel bij de Sovjet-censuur.
  • Thomas Olde Heuvelt, Hex: horror van Nederlandse bodem. Angstaanjagend, maar met een diepere laag.
  • Margaret Atwood, The Handmaid’s Tale: de dystopische roman achter de bekende Netflix-serie.

Voor gratis luisterboeken kun je terecht op de reeds genoemde podcast-apps, zoals Soundcloud en Deezer. Ook kun je een kijkje nemen op LibriVox of Project Gutenberg, met audioboeken die in het publieke domein liggen. Natuurlijk kun je ook gebruik maken van speciale streamingdiensten voor luisterboeken zoals de online bibliotheek, Storytel en Audible. Deze diensten zijn niet gratis, maar bieden meestal wel proefperiodes aan.

Hoe is het leven zonder betaalde streamingdiensten?

Omdat ik niet veel films en series stream, bevalt het leven zonder abonnement op een streamingdienst me goed. Er zijn nog heel veel boeken te lezen, dus ik ben zeker niet bang dat ik te weinig media zal hebben om te consumeren. En als ik toch een keer een serie, film of documentaire wil zien dan is er genoeg aanbod via gratis streamingdiensten of proefperiodes.

Wil dat zeggen dat ik nooit een abonnement op een streamingdienst af ga sluiten? Nee, ik ben zeker wel bereid om te betalen voor een goede film of serie en kan me goed voorstellen dat ik in de toekomst (tijdelijk) een abonnement afsluit. Bijvoorbeeld als ik graag een film of serie wil zien die op Netflix, Amazon Prime Video of HBO Max staat, of als ik niets interessants kan vinden bij gratis streamingmogelijkheden.

Voor wie niet genoeg kan krijgen van streamen is leven zonder abonnement op een streamingdienst natuurlijk wel lastiger. Ik kan me dan ook goed voorstellen dat mensen die wel veel streamen die voorkeur geven aan een betaald account. Maar zelfs als je veel wilt streamen is het mogelijk om zonder abonnement op een betaalde streamingdienst te leven. Er zijn nog veel meer manieren om gratis legaal films te kijken, bijvoorbeeld via Tubi TV, Pluto TV of Crackle.

Laat een reactie achter