Een meerderheid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft vandaag ingestemd met een mogelijk verbod op TikTok. Een wetsvoorstel geeft moederbedrijf ByteDance zes maanden de tijd om afstand te doen van de Amerikaanse tak van het videoplatform. Zo niet, dan mag de app niet langer worden aangeboden in de VS.
Dat melden diverse Amerikaanse media, waaronder persbureau Reuters.
VS strijdt al jaren tegen TikTok omwille van nationale veiligheid
TikTok ligt al jaren onder vuur vanwege vermeende beveiligings- en privacyrisico’s. Het videoplatform zou de privacy van jonge kinderen schenden en financieel profiteren van het harde werk van jonge content creators, zonder dat er voor hen een vergoeding tegenover staat. Dat is de reden waarom meerdere stichtingen in ons land een rechtszaak aanspannen tegen TikTok en miljarden euro’s aan schadevergoeding eisen voor Nederlandse TikTok-gebruikers.
Daarnaast zou TikTok op grote schaal klantgegevens verzamelen en deze data doorspelen aan de Chinese overheid en het Volksbevrijdingsleger. Het videoplatform heeft dit altijd ontkend, maar Chinese cybersecuritywetgeving zou bedrijven daartoe kunnen dwingen. Om die reden noemde oud-president Trump TikTok een gevaar voor de nationale veiligheid. In augustus 2020 ondertekende hij een Executive Order om een downloadverbod in het leven te roepen.
ByteDance vocht het decreet aan en betoogde in de rechtszaal dat een downloadverbod ‘onherstelbare schade’ zou aanrichten. Tevens zei de advocaat van het bedrijf dat TikTok er alles aan had gedaan om de privacy van gebruikers en veiligheid van persoonsgegevens te beschermen. De rechtbank ging daarin mee en vond dat het verbod van voormalig president Trump te ver ging, onder meer omdat het indruist tegen de vrijheid van meningsuiting.
Meerderheid stemt in met wetsvoorstel
Vandaag kreeg het verhaal een nieuwe wending. In het Huis van Afgevaardigden, de Amerikaanse variant van de Tweede Kamer, lag een wetsvoorstel op tafel dat als doel heeft om de VS te beschermen ‘tegen buitenlandse apps die door tegenstanders worden gecontroleerd’, waaronder het ByteDance. Kort samengevat verplicht het wetsvoorstel dat het Chinese moederbedrijf Amerikaanse bezittingen van TikTok afstoot. Zo niet, dan mag TikTok niet langer worden aangeboden in de VS.
Het wetsvoorstel werd met een overgrote meerderheid van stemmen aangenomen. Van de 435 afgevaardigden stemden 352 leden in met het wetsvoorstel, 65 stemden tegen, de resterende 18 leden onthielden zich van stemmen. Eén van de afgevaardigden die instemde met het wetsvoorstel was Steve Scalise. “Dit is een cruciaal probleem voor onze nationale veiligheid. De Senaat moet dit oppakken en goedkeuren”, schreef hij vandaag op X.
TikTok hoopt dat de Senaat ‘de feiten in overweging neemt’
Daarmee loopt de afgevaardigde op de zaken vooruit. Volgende week is het de beurt aan de Senaat om over het controversiële wetsvoorstel te stemmen. Het is nog geen uitgemaakte zaak dat het wetsvoorstel daar een meerderheid van de stemmen zal behalen. Onlangs zei Senator Rand Paul dat een TikTok-verbod mogelijk in strijd is met de vrijheid van meningsuiting. “Ik denk niet dat het Congres de rechten van 170 miljoen Amerikanen moet afnemen”, zei hij.
“Dit proces was geheim en het wetsvoorstel werd erdoor gejaagd om één reden: het is een verbod”, zo vertelde een woordvoerder van TikTok na afloop van de stemming. Hij voegde daaraan toe dat hij hoopt dat de Senaat “de feiten in overweging zal nemen en naar hun kiezers zal luisteren”, wanneer daar over het wetsvoorstel wordt gestemd.
Mona Swain, een invloedrijke Amerikaanse content creator op TikTok, uitte haar zorgen over een mogelijk verbod. Ze is bang dat veel mensen zonder werk en inkomen komen te zitten als TikTok wordt verboden in de VS. “We leven in een tijd waarin de meeste mensen van mijn leeftijd nauwelijks rondkomen. En om werkloos te worden op zo’n gek moment in mijn leven en in het leven van veel andere content creators, is echt heel eng”, zo zei ze.
Witte Huis is niet uit op een verbod
De voorstanders zijn in het voordeel, zo benadrukt Reuters. President Biden zei afgelopen week dat hij het wetsvoorstel zou ondertekenen als het op zijn bureau zou belanden. Jake Sullivan, veiligheidsadviseur van het Witte Huis, zei voorafgaand aan de stemming dat het doel is om te voorkomen dat TikTok in Chinese handen blijft.
“Willen we dat TikTok, als platform, eigendom is van een Amerikaans bedrijf, of van China? Willen we dat de gegevens van onze kinderen en volwassenen hier in Amerika blijven, of naar China gaan?”, vroeg de veiligheidsadviseur zich hardop af.
