Eurocommissaris Thierry Breton ontmoet op vrijdag 23 juni Meta-topman Mark Zuckerberg. Namens de Europese Commissie eist Breton dat Meta onmiddellijk actie onderneemt om kinderen online te beschermen. De vrijwillige kinderbeschermingscode van het bedrijf werkt volgens hem niet.
Dat meldt de Eurocommissaris voor de Interne Markt op Twitter.
Europese Commissie komt met wetsvoorstel tegen verspreiding kinderporno
Brussel gaat de strijd aan met mensen die kinderpornografisch beeld- en videomateriaal via internet verspreiden. Daarvoor presenteerde het in mei 2022 een wetsvoorstel om kinderen online te beschermen tegen seksueel misbruik. In het voorstel staat onder meer dat techbedrijven en providers hun klanten actief moeten monitoren om er zeker van te zijn dat ze geen kinderporno verspreiden. Welke technologie bedrijven daarvoor gebruiken, mogen ze zelf bepalen, zolang de inbreuk op onze privacy maar minimaal is.
Verder krijgen lidstaten de taak om een nationale toezichthouder aan te wijzen die bekijkt of specifieke foto’s en video’s onder de noemer kinderporno geschaard kunnen worden. Voor hostingbedrijven komt er een meldplicht als ze kinderporno op hun platform tegenkomen. Google en Apple moeten er alles aan doen om ervoor te zorgen dat kinderen geen apps met een hoog risico op grooming kunnen downloaden.
Tot slot roept de Europese Commissie een onafhankelijk kenniscentrum in het leven. Deze gaat adviezen verstrekken aan lidstaten, maar ook slachtoffers helpen om beeldmateriaal van internet te verwijderen.
Meta zegt al hard op te treden tegen groomers
Eurocommissaris voor de Interne Markt Thierry Breton vindt dat het niet snel genoeg gaat en wil dat techbedrijven hun verantwoordelijkheid nemen. In zijn ogen werkt de vrijwillige kinderbeschermingscode van Meta niet. Hij eist daarom dat het moederbedrijf van Facebook, Instagram en WhatsApp in actie komt. “Mark Zuckerberg moet het nu uitleggen en onmiddellijk actie ondernemen. Ik ga op 23 juni met hem in gesprek op het hoofdkantoor van Meta in Menlo Park”, laat Breton via Twitter weten.
Een woordvoerder van Meta zegt tegenover persbureau Reuters dat het platform strikte beleidsregels hanteert en geavanceerde technologie gebruikt om te voorkomen dat mensen die tieners groomen in contact met hen komen via de apps van het bedrijf. Ze benadrukt dat Meta in twee jaar tijd 27 netwerken die kinderpornografisch beeldmateriaal verspreidden offline heeft gehaald. In januari van dit jaar schakelde het social medium bijna een half miljoen accounts uit wegens het schenden van het veiligheidsbeleid voor kinderen.
“We onderzoeken voortdurend manieren om ons actief te verdedigen tegen dit gedrag en we hebben een interne taskforce opgezet om deze beweringen te onderzoeken en onmiddellijk aan te pakken”, aldus de woordvoerder.
Meta riskeert hoge boetes als het na 25 augustus geen maatregelen heeft getroffen
Breton benadrukt dat op 25 augustus de Digital Services Act of DSA in werking treedt. “Meta moet dan aantonen dat ze maatregelen heeft genomen [om kinderen online te beschermen, red.], of anders riskeert het zware sancties”, zo zegt de Eurocommissaris.
De DSA is een wet die Europese internetgebruikers beter moet beschermen tegen de macht van grote techbedrijven. Zo moeten online platformen onder meer een volg-mij-niet optie aanbieden. Voor kinderen geldt wel een algeheel verbod op gerichte advertenties.
Over het wetsvoorstel van de EU om online kindermisbruik te bestrijden zal in het najaar gestemd worden. Voorstanders benadrukken dat het voorstel zowel de online privacy als de veiligheid van kinderen zal verbeteren.
