Chinese hackers zijn erin geslaagd om tienduizenden e-mails buit te maken van medewerkers van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. In totaal gaat het om ruim 60.000 e-mails van tien accounts van het departement. Wat voor soort informatie de aanvallers hebben gestolen, is nog steeds onduidelijk.
Dat bevestigt een medewerker van de Amerikaanse Senaat tegenover persbureau Reuters.
Storm-0558 verantwoordelijk voor diefstal e-mails
Voor het begin van deze zaak moeten we terug naar afgelopen juli. Toen maakte Microsoft bekend dat medewerkers ‘afwijkende e-mailactiviteiten’ hadden waargenomen. Leden van de hackersgroep Storm-0558, die nauwe banden zouden hebben met de Chinese overheid, waren erin geslaagd om toegang te krijgen tot de e-mailaccounts van 25 Westerse bedrijven en organisaties, waaronder het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken.
De hackers wisten toegang te krijgen tot de e-mailaccounts door authenticatietokens te vervalsen. Daarvoor hadden ze het apparaat van een Microsoft-technicus gehackt. De digitale inbraak kwam aan het licht toen Microsoft van meerdere Outlook-gebruikers klachten ontving over hun account en een onderzoek instelde.
China ontkende iedere betrokkenheid bij het voorval en zei dat het Amerikaanse hard- en softwarebedrijf bewust desinformatie verspreidde om Peking in de verlegenheid te brengen. De Chinese regering beweerde dat de Amerikaanse overheid cyberaanvallen uitvoerde op het land. De beschuldigingen zouden niets meer dan een afleidingsmanoeuvre zijn om de aandacht af te leiden van de Amerikaanse aanvallen.
Senator: ‘We moeten onze verdediging tegen dit soort aanvallen en inbraken versterken’
Tot nu toe was er niets bekend over de omvang van de aanval. Een medewerker van de Amerikaanse Senaat geeft daar nu meer duidelijkheid over. De betreffende werknemer, die anoniem wenst te blijven, vertelt tegenover persbureau Reuters dat Chinese hackers meer dan 60.000 e-mails van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben ingezien.
De daders wisten toegang te krijgen tot e-mails van tien verschillende accounts van medewerkers van het departement. Negen van hen hadden Oost-Azië en gebieden in de Stille Oceaan als werkgebied, de ander Europa.
Volgens de medewerker toont het voorval aan hoe groot de rol van Microsoft is in het leveren van IT-diensten aan de Amerikaanse overheid. “We moeten onze verdediging tegen dit soort cyberaanvallen en inbraken versterken. We moeten goed kijken naar de afhankelijkheid van de federale overheid van één leverancier als een potentieel zwak punt”, aldus Senator Eric Schmitt over de kwestie.
Met deze maatregelen wil het ministerie de kans op herhaling verkleinen
Om de kans op herhaling te verkleinen, heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken maatregelen genomen. Om te beginnen is het departement overgestapt naar ‘hybride omgevingen’, waar meerdere leveranciers verantwoordelijk zijn voor de dienstverlening van IT-diensten. Daarnaast wordt multifactorauthenticatie breed uitgerold om meer grip te krijgen op het toegangsbeleid en de interne systemen beter te beveiligen.
