Top 10 BN’ers met de meeste ‘fake’ volgers op Instagram in 2021

Robots geven nep-likes aan Instagram influencer

Instagram LogoKom jij wel eens een Instagram-account tegen waarvan je niet snapt dat het zoveel volgers heeft? Het zou zomaar kunnen dat niet al deze volgers echt zijn. Zo kopen sommige influencers bijvoorbeeld volgers en likes om hun account een boost te geven.

Hoe zit het met Nederlandse influencers op Instagram? Zijn ze echt zo populair als het lijkt of is Dotan niet de enige die er speciale technieken op na houdt?

Verdachte volgers

Wij onderzochten de ‘fake’, oftewel verdachte, volgers van de grootste Instagram-accounts van Nederland. We keken naar alle Nederlandse accounts met meer dan 100.000 volgers. Met de tool HypeAuditor kwamen we te weten hoeveel verdachte volgers deze BN’ers en influencers hebben.

We spreken van verdachte volgers, omdat HypeAuditor zowel daadwerkelijke nepvolgers als inactieve accounts samenvoegt onder deze noemer. Meer informatie over HypeAuditor en onze onderzoeksmethode vind je onderaan dit artikel.

De accounts met de meeste fake volgers hebben we voor je op een rijtje gezet. Deze accounts lijken dus wel veel volgers te hebben, maar de helft van de volgers kan als verdacht worden aangemerkt. Deze volgers zijn naar alle waarschijnlijkheid nep of inactief.

Het is niet vreemd voor grote accounts dat een deel van hun volgers ‘verdacht’ is, maar wanneer dit bij de helft van iemands volgers het geval is, lijkt er toch iets anders aan de hand.

Dit betekent overigens niet dat een influencer ook echt betaald heeft voor neppe volgers. Hoewel dit het geval kan zijn, zijn er verschillende manieren waarop mensen verdachte volgers kunnen krijgen. Voorbeelden hiervan zijn:

  • Volgers kopen.
  • Iemand anders koopt volgers voor je (bijv. management/PR-team).
  • Weggeefacties waar mensen neppe accounts voor aanmaken.
  • De volgers zijn bijzonder inactief.

De gevaren van fake followers

Het lijkt misschien onschuldig, al deze nepaccounts, maar dat is het zeker niet. Bij deze fake volgers is het moeilijk te zeggen wie erachter zit. Dergelijke accounts worden dan ook veel gebruikt bij Instagram-oplichting. Deze neppe profielen leggen bijvoorbeeld contact met gebruikers om door middel van phishing persoonsgegevens en soms zelfs betaalgegevens te stelen.

Ook als influencer is het oppassen geblazen. Zo worden er wel eens neppe volgers en likes aangeboden op Instagram. Voor aanlokkelijke prijzen bieden criminelen je meer bekendheid aan, maar de meeste van deze partijen zijn alleen maar geïnteresseerd in je geld.

Soms betaal je en leveren de criminelen vervolgens geen nepvolgers. Het kan ook dat oplichters naar je gegevens vragen om hier vervolgens misbruik van te maken. De slimste manier om meer volgers te krijgen is dus nog altijd door hard te werken en goede content te maken.

Instagram verwijdert regelmatig nepaccounts, maar heeft hier tegenwoordig meer en meer moeite mee. Deze accounts zien er immers steeds vaker uit als echte accounts.

Mocht je benaderd worden door een account waarvan je denkt dat deze nep is of slechte bedoelingen heeft, dan kun je dit rapporteren bij Instagram.

Waarom kopen mensen volgers?

Wellicht vraag je je af waarom mensen followers zouden kopen? Op de eerste plaats kun je er tegen je vrienden natuurlijk over opscheppen. Volgers kopen heeft echter ook een andere functie. Wanneer je als influencer meer volgers hebt, heb je ook meer kans op brand deals. Bedrijven en merken bepalen aan de hand van volgers en likes welke influencers voor hen interessant zijn om mee samen te werken.

Daarnaast zullen merken een hoger bedrag betalen wanneer je veel volgers hebt, omdat het hen ook meer zal opleveren. Genoeg reden voor sommige influencers om het niet al te nauw te nemen met de richtlijnen van het platform.

Nederlanders met de meeste fake volgers op Instagram in 2021

Lijst met een vergrootglas en schildTijdens het onderzoek kwamen accounts van mensen uit bepaalde sectoren vaak naar voren. Daarom vind je naast een algemene top met de meeste verdachte volgers, ook een lijstje van youtubers, realitysterren, rappers, muzikanten en voetballers.

Daarnaast konden we het niet laten om ook de Instagram-accounts van politiek Den Haag eens onder de loep te nemen. Benieuwd naar wie er tussen staan? Lees snel verder!

De meeste en de minste verdachte followers tegenover elkaar

We wilden uiteraard niet alleen op negatief nieuws focussen. Wanneer het goed gaat, mag dat ook gezegd worden. Daarom leggen we hieronder een lijst van profielen met de meeste verdachte volgers naast een lijstje van de Instagram-accounts met de minste verdachte volgers.

Over het algemeen zagen we dat BNer’s die bekend zijn van media als radio en tv een grotendeels echte following hebben. Bovenaan de lijsten met fake followers waren toch voornamelijk influencers en realitysterren te vinden. Dit zijn mensen die voornamelijk afhankelijk zijn van hun online bekendheid.

Top 10 Nederlandse Instagram profielen met het hoogste aantal "verdachte" volgers op Instagram naast de top 10 Nederlandse Instagram profielen met het laagste aantal "verdachte" volgers op Instagram

Top 10 Nederlandse Instagram-accounts met verdachte volgers

Sommige accounts op Instagram hebben meer dan 50 procent aan verdachte volgers. Dat betekent dat het bij meer dan de helft van iemands volgers niet duidelijk is of er wel een echt persoon achter zit. De top 10 Nederlandse accounts met het grootste percentage verdachte volgers vind je hieronder. Deze lijst bestaat uit youtubers, realitysterren en rappers. Hoeveel van hun Instagram-volgers zijn echte volgers? Deze Nederlandse Instagram-accounts hebben het hoogste percentage verdachte volgers.

Grafiek met daarin de top 10 bekende Nederlanders met het hoogste percentage "verdachte" volgers op Instagram

Hieronder zie je een grafiek van de bekende Nederlanders met het hoogste aantal verdachte volgers. Je zag ze net al even voorbij komen. Hier zie je dat ook grote accounts soms enorm veel verdachte volgers hebben. Hoewel Monica Geuze met 40% verdachte volgers niet voorkomt in het eerste lijstje, staat ze hier bovenaan. 40% van haar following staat namelijk gelijk aan 516.000 volgers. Absoluut gezien heeft zij dus de meeste verdachte volgers. Het is dan ook niet zo vreemd dat je in het tweede lijstje wellicht meer bekende gezichten tegenkomt.Grafiek met daarin de top 10 bekende Nederlanders met de meeste "verdachte" volgers op Instagram

Youtubers

Youtubers kennen het online spelletje en zijn het gewend om geld te verdienen op basis van hun volgers. Wellicht niet verrassend dus dat er een boel youtubers opduiken in onze lijst. Hieronder zie je een grafiek met de 10 Nederlandse youtubers met het grootste percentage verdachte volgers. Van treitervlogger tot lifestyle guru, ze zijn er allemaal te vinden.

Grafiek met daarin de top 10 Nederlandse youtubers met het hoogste percentage "verdachte" volgers op Instagram

Als we kijken naar de youtubers met het hoogste aantal verdachte volgers komen we op het volgende lijstje uit. Hier zie je dat een boel grote bekende youtubers behoorlijk wat verdachte volgers hebben. Enkele van de youtubers in dit lijstje zie je ook wel eens op tv voorbijkomen.

Grafiek met daarin de top 10 Nederlandse youtubers met de meeste "verdachte" volgers op Instagram

Reality TV-sterren

De realitysterren zijn goed vertegenwoordigd op de lijst van accounts met verdachte volgers. Ex-deelnemers van programma’s als Temptation Island, Ex on the Beach en Love Island vullen de lijst goed op. Er wordt vaak gezegd dat mensen meedoen aan dergelijke tv-programma’s om beroemd te worden. Misschien heeft dat bij de volgende mensen niet genoeg geholpen. Je kunt immers vraagtekens zetten bij de authenticiteit van de helft van de followerbase van de realitysterren in de grafiek hieronder.

Grafiek met daarin de top 10 Nederlandse realitysterren met het hoogste percentage "verdachte" volgers op Instagram

In de volgende grafiek zie je de realitysterren met de meeste verdachte volgers in absolute aantallen. Opvallend is dat hier zowel Bachelor Tony Junior als Bachelorette Gaby Blaaser te vinden zijn.

Grafiek met daarin de top 10 Nederlandse realitysterren met de meeste "verdachte" volgers op Instagram

Muzikanten

Ook in de muziekindustrie hebben veel bekende Nederlanders verdachte volgers. Beginnende muzikanten die wellicht op zoek zijn naar meer publiek? Ook zijn er grotere accounts op deze lijst te vinden. Van songfestival tot zomerhit, je zult sommige namen zeker herkennen.

Grafiek met daarin de top 10 Nederlandse muzikanten met het hoogste percentage "verdachte" volgers op Instagram

Wat bekendere muzikanten komen we tegen in het lijstje van de accounts met de meeste verdachte volgers. Opvallend is dat zowel Marco Borsato als zijn dochter Jada 109.000 verdachte volgers hebben.

Grafiek met daarin de top 10 Nederlandse muzikanten met de meeste "verdachte" volgers op Instagram

Rappers

Een speciale categorie onder de muzikanten zijn de rappers. Binnen deze groep kwamen we veel accounts tegen met meer dan 40% verdachte volgers. We moesten hier dus wel een apart lijstje van maken. Naast accounts van de individuele rappers kwamen we ook het platenlabel Top Notch tegen. Dit label heeft bijna 330 duizend volgers en 45,5% hiervan is verdacht. Hieronder vind je een top 10 van de rapaccounts met het hoogste percentage verdachte volgers.

Grafiek met daarin de top 10 Nederlandse rappers met het hoogste percentage "verdachte" volgers op Instagram

Ook hier zie je dat rappers die het al lang gemaakt hebben toch behoorlijk wat ‘neppe’ volgers hebben. Maar op zich zijn deze getallen niet vreemd wanneer je kijkt naar hun totale aantal volgers.

Grafiek met daarin de top 10 Nederlandse rappers met de meeste "verdachte" volgers op Instagram

Voetballers

De voetbalfans onder ons zullen al gezien hebben dat Thijs Bouma genoemd staat in de lijst reality tv-sterren. Om de lijsten uniek te houden, excluderen we deze ex-speler van De Graafschap daarom uit de voetballerlijst hieronder.

We kwamen bovendien niet alleen (ex-)voetballers tegen. Ook een Ajax-fanaccount en voetbalnieuwspagina bleken verdachte volgers te hebben. Zo is 39,8% van de ruim 112 duizend volgers van het Ajax-fanaccount Fside verdacht. Van de bijna 190 duizend volgers van Voetbalprimeur is zelfs 47,1% verdacht.

Grafiek met daarin de top 10 Nederlandse voetballers met het hoogste percentage "verdachte" volgers op Instagram

Hieronder staat nog een lijst van voetballers, maar dan nu met het hoogste aantal verdachte volgers. Vergeleken met de andere categorieën vallen deze getallen nog aardig mee.

Grafiek met daarin de top 10 Nederlandse voetballers met de meeste "verdachte" volgers op Instagram

Deze BN’ers sprongen er uit!

Opvallend waren een aantal Nederlandse artiesten op de lijst die hetzelfde managementbureau achter zich hadden, NAMAM Management. HypeAuditor markeerde namelijk vijf accounts met een ‘te hoog’ aantal verdachte volgers om geheel toevallig te zijn.

Dit vonden we interessant, dus we breidde onze zoektocht uit naar accounts met meer dan 10.000 followers. Zoals je in de lijst hieronder kunt zien, worden 11 accounts gemarkeerd met een hoog percentage verdachte volgers.

AccountPercentage ‘verdachte’ followersAantal ‘verdachte’ followersTotaal aantal followers
Jada Borsato53%109.370207.729
ADF Samski52%70.386134.580
Leafs50%72.89714.5205
Nathan Moszkowicz50%14.60529.408
Saaffig49%23.54747.791
Yung Felix48%41.36385.478
Jaimie Vaes47%177.716377.795
Monsif45%40.31990.501
Dutch Performante42%199.130472.655
Geza Weisz41%21.17251.877
Gaby Blaaser36%142.742399.948

Politiek Den Haag op Instagram

Ook politici en politieke partijen posten tegenwoordig foto’s op Instagram. Toen we de profielen van lijsttrekkers en politieke partijen onder de loep namen kwamen we erachter dat de meeste het heel netjes doen. De enige accounts met een opvallend aantal verdachte volgers waren die van Geert Wilders en Mark Rutte. De andere accounts in deze top 10 hebben een ‘normaal’ aantal verdachte volgers.

Grafiek met daarin de top 10 Nederlandse politici/politieke partijen met het hoogste percentage "verdachte" volgers op Instagram

Hoewel het account van de minister-president maar 22% verdachte volgers heeft, eindigt deze in de volgende lijst bovenaan. Het account heeft namelijk zoveel volgers dat 22% toch zeker 91.000 verdachte volgers zijn. Nog steeds is het procentueel niet meer dan te verwachten bij Instagram-accounts. HypeAuditor neemt immers aan dat iedereen op Instagram wel tot 30% verdachte volgers heeft.

In de lijst hieronder vind je voornamelijk zeer populaire politieke accounts terug. Zo zie je dat Hugo de Jonge er nu tussen staat en ook Rob Jetten, die een behoorlijke Instagram-following heeft.Grafiek met daarin de top 10 Nederlandse politici/politieke partijen met de meeste "verdachte" volgers op Instagram

Methode

De cijfers in dit artikel zijn uiteraard niet uit de lucht komen vallen. Voor ons onderzoek hebben we gebruik gemaakt van HypeAuditor. Dit is een tool waarmee je influencerprofielen van onder andere Instagram analyseert om erachter te komen of er frauduleuze praktijken plaatsvinden. Denk hierbij aan follow for follow schemes, waarbij iemand een account volgt en vervolgens ontvolgt wanneer het account de eerste persoon terugvolgt. Dit is een manier waarop influencers veel nietszeggende volgers opbouwen.

Wij hebben niet ieder Instagram-account meegenomen in ons onderzoek. We wilden immers alleen bekende influencers analyseren. Daarom hebben we de tool ingesteld om alleen te kijken naar accounts die meer dan 100.000 volgers hebben.

Verder hebben we gefocust op Nederlandse influencers. We hebben dus ingesteld dat HypeAuditor alleen influencers uit Nederland meenam. Bovendien moest minimaal 40% van de volgers Nederlands zijn. Uiteindelijk hadden we een lijst van 338 Instagram-accounts.

Op basis van HypeAuditors categorisering gingen we er vanuit dat accounts met minder dan 67,8% authentieke volgers waarschijnlijk fake followers hebben. Hieruit bleven 139 accounts over, waaruit we de top 10 lijsten hebben samengesteld.

Hoe werkt HypeAuditor?

HypeAuditor gebruikt verschillende parameters om te analyseren of iemands followers nep zijn. Neppe followers verdeelt het programma over twee categorieën:

  • Massafollowers. Dit zijn accounts die meer dan 1.500 andere accounts volgen. Dit soort accounts maken vaak gebruik van de follow for follow schemes.
  • Verdachte followers. Hieronder vallen bots, nepaccounts, gestolen accounts en ingekochte likes en follows. HypeAuditor baseert de categorisatie van ‘verdachte followers’ met behulp van 53 verschillende parameters en heeft een foutmarge van 3,7%. Voorbeelden van parameters zijn:
    • De ratio tussen followers en gevolgde accounts.
    • De hoeveelheid berichten die het account zelf plaatst.
    • De privacyinstellingen van het account. Als je onze tips voor de instellingen op Instagram volgt, kun jij dus als verdacht gemarkeerd worden.
    • Registratiedatum.
    • Of het account gebruikmaakt van geotags.

Authenticiteit van de followers

De tool geeft daarnaast weer wat de authenticiteit van iemands followerbase is. Authenticiteit verwijst naar het percentage followers dat géén massafollower of verdachte follower is.

Vanaf welk percentage je mag stellen dat iemand een authentieke following heeft, maakt HypeAuditor helaas niet helemaal duidelijk. De tool geeft op de website het volgende voorbeeld:

  •       Een gemiddeld account heeft 72,8% authentieke followers.
  •       Als de authenticiteit 68,5% is, is dit gemiddeld.
  •       Met een authenticiteit van 62,7% kan het account authentieker worden gemaakt.
  •       79,6% authenticiteit is erg goed.

Hieruit leiden we af dat er een marge van ongeveer 5% is rondom het gemiddelde. Dus als een account 67,8% of minder scoort, heeft het te veel ‘fake’ volgers om toeval te zijn. Omgerekend moet een account dus 32,2% of meer aan verdachte followers hebben om geen toeval meer te zijn.

Mis je nog bekende Insta-influencers?

Lees je nu dit artikel en denk je bij jezelf, ‘ik had toch echt verwacht dat die en die veel fake followers had’? Je gevoel kan nog steeds kloppen. Onderzoek met behulp van HypeAuditor is niet feilloos.

De tool heeft namelijk ‘slechts’ een database van iets meer dan 23 miljoen influencers, terwijl Instagram meer dan een miljard maandelijks actieve gebruikers heeft. Hoe kan dat? Om toegevoegd te worden aan de database van HypeAuditor moet een account aan enkele eisen voldoen:

  •     Het moet openbaar zijn.
  •     Het account moet meer dan 1.000 volgers hebben.
  •     Er moet minimaal één post zijn geüpload in de voorgaande 90 dagen.

Bovendien bekijkt de tool een account pas als iemand hier specifiek om vraagt. Het gaat hierbij vaak om merken die zoeken naar influencers om branddeals mee te sluiten. Nederlandse influencers zijn misschien niet interessant genoeg voor deze merken.

Het verklaart in ieder geval waarom er zo weinig politici in de lijst stonden. Deze gaan natuurlijk sowieso geen Heineken (een merk waarmee HypeAuditor zelf zegt samen te werken) verkopen via Instagram.

Fake followers van Nederlandse Instagram influencers: veelgestelde vragen

Heb je een snelle vraag? Waarschijnlijk geven we antwoord in onze FAQ. Als je vraag er nog niet tussen staat, stel hem dan in de reacties.

Het account met de meeste verdachte followers is dat van youtuber Levy Jansen. 60,4% van zijn volgers is verdacht.

Hij is natuurlijk niet de enige met veel verdachte volgers. Lees welke celebs nog meer in de lijst staan in ons fake-followersonderzoek.

De drie Nederlandse politici met de meeste verdachte followers zijn:

  • Geert Wilders. 43% van zijn volgers zijn verdacht.
  • Mark Rutte. 39,2% van zijn volgers zijn verdacht.
  • Thierry Boudet. 27,7% van zijn volgers zijn verdacht.

Benieuwd naar andere politici? Bekijk ons fake-followersonderzoek.

Volgens de tool HypeAuditor zijn fake followers een combinatie van:

  • Massavolgers. Dit zijn accounts die meer dan 1.500 andere accounts volgen.
  • Verdachte volgers. Hoe een volger als ‘verdacht’ wordt aangemerkt, lees je in ons fake-followeronderzoek.

De tool HypeAuditor merkt bots, nepaccounts, gestolen accounts en ingekochte followers aan als verdacht. De tool herkent dit soort accounts aan de hand van verschillende parameters, zoals de hoeveelheid berichten die het account plaatst.

Meer weten over verdachte volgers? Lees ons fake-followeronderzoek.

Auteur
Techredacteur
Tamara is al jaren bezig met taal en communicatie. De steeds vernieuwde kennis over tech en cybersecurity weet ze zo goed over te brengen op het grote publiek. Tamara is geïnteresseerd in kwesties rondom (overheids)censuur en de balans tussen privacy en vrijheid online.
Auteur
Techredacteur
Tove is al een aantal jaar actief bij VPNgids als techredacteur. Haar doel is om belangrijke informatie over veilig internetten en privacy voor iedereen beschikbaar en begrijpelijk te maken. Mensen kunnen zich beter wapenen tegen cybercriminaliteit en internetcensuur wanneer ze weten waar het over gaat. Meer over Tove.
Plaats een reactie
Een reactie plaatsen