App-icoontjes van Meta, Facebook en Instagram op een smartphone
© Koshiro K/Shutterstock.com
Geen AI: al onze artikelen zijn geschreven door echte mensen, zonder gebruik van AI
Inhoudsopgave

Meta overweegt om een advertentieloze variant van Facebook en Instagram naar Europa te brengen. Leden betalen dan maandelijks een bedrag om de apps van het Amerikaanse techbedrijf te mogen gebruiken. In ruil daarvoor verzamelt Meta dan niet langer gebruikersdata om gerichte advertenties voor te schotelen. Noyb is niet te spreken over deze plannen en is bang dat onze grondrechten in het geding zijn.

Dat schrijft de Oostenrijkse privacystichting in een reactie op de plannen van Meta.

Meta ruziet om het aanbieden van gerichte advertenties

De Amerikaanse zakenkrant The Wall Street Journal schreef dinsdag een artikel over de toekomst van Facebook en Instagram. Moederbedrijf Meta is in korte tijd twee keer op de vingers getikt door Europese toezichthouders en het Europees Hof van Justitie om zijn verdienmodel. In het bijzonder voor de wijze waarop het persoonsgerichte advertenties aanbiedt.

Jarenlang verzamelde Meta gebruikersgegevens op basis van een uitvoeringsovereenkomst. De Ierse toezichthouder oordeelde dat deze ‘contractuele noodzaak’ in strijd was met de Algemene Verordening Gegevensbescherming. Meta kreeg begin dit jaar te horen dat het een boete van 390 miljoen euro moet betalen voor deze overtreding.

Om herhaling te voorkomen paste Meta in maart de gebruikersvoorwaarden aan. Sindsdien zegt het technologiebedrijf gebruikersdata te verzamelen op basis van een gerechtvaardigd belang. Het Europees Hof van Justitie bepaalde afgelopen zomer dat het voorschotelen van gerichte advertenties geen gerechtvaardigd belang is.

Deze abonnementsprijzen heeft Meta in gedachte

Meta is toen gaan nadenken over een alternatieve manier om geld te verdienen in Europa. Volgens The Wall Street Journal heeft het bedrijf plannen uitgewerkt om een abonnement te introduceren. Voor omgerekend tien euro per maand kunnen gebruikers een advertentieloze versie van Facebook en Instagram gebruiken op hun desktop. De mobiele versie voor smartphones en tablets valt duurder uit, namelijk dertien euro per maand. De reden daarvoor is dat Apple en Google een commissie rekenen voor het aanbieden van betaalde apps via hun app stores.

Meta zou de abonnementsplannen hebben voorgelegd aan de privacytoezichthouders in Europa. Het bedrijf bevestigt tegenover The Wall Street Journal dat het opties onderzoekt die voldoen aan de Europese privacyregels. Meta benadrukt dat het de gratis versies van de apps blijft ondersteunen, maar gebruikers worden dan wel reclames aangereikt.

Schrems: ‘Denk niet dat het Europees Hof dit in gedachte had’

Noyb is niet blij met de plannen van Meta. Om te beginnen is de privacystichting bang dat de Data Protection Commission, de Ierse databeschermingsautoriteit, onze grondrechten in de uitverkoop doet als ze instemt met de plannen.

“Grondrechten zijn niet te koop. Gaan we nu betalen voor het stemrecht of het recht op vrije meningsuiting? Dit zou betekenen dat alleen de rijken van deze rechten kunnen genieten, in een tijd waarin veel mensen moeite hebben om de eindjes aan elkaar te knopen. Het introduceren van dit idee op het gebied van je recht op gegevensbescherming is een grote verschuiving.” De stichting zegt naar de rechtbank te stappen als de plannen worden doorgezet.

Noyb zegt dat het plan voor een abonnement afkomstig is van het Europees Hof van Justitie. Het vonnis van afgelopen zomer vermeldde in een bijzin dat er een alternatief moet zijn voor advertenties ‘indien nodig tegen een passende vergoeding’.

“Het lijkt erop dat Meta zich nu op deze zes woorden van de uitspraak baseert om een vergoeding van 160 euro per jaar in te voeren als gebruikers geen toestemming willen geven voor de exploitatie van hun persoonlijke gegevens. Ik denk niet dat het Europees Hof van Justitie dit in gedachte had”, aldus Max Schrems, voorzitter van de Oostenrijkse privacystichting.

Laat een reactie achter