John Matze, oprichter en CEO van Parler, zegt dat het sociale medium mogelijk niet meer terugkeert. Het platform is door verschillende techbedrijven in de ban gedaan, waardoor de applicatie niet langer werkt en de website op zwart is gegaan. Hij zegt wel alles op alles te zetten om het netwerk weer nieuw leven in te blazen. De topman is hiervoor in gesprek met meerdere hostingproviders.
Dat zegt Matze in een interview met persbureau Reuters.
Techbedrijven nemen maatregelen tegen Parler
Parler is een sociaal medium dat veel gebruikt werd door aanhangers van president Trump. Het platform staat erom bekend dat leden hier kunnen zeggen wat ze willen, zonder een blad voor de mond te nemen. De laatste tijd raakte Parler steeds meer in opspraak: op het platform riepen steeds meer deelnemers op tot geweld, bedreigingen en intimidatie tegen politici in Washington. Sterker nog, de app en de website speelden volgens velen een belangrijke rol die hebben geleid tot de bestorming van het Capitool op woensdag 6 januari.
Dat was voor verschillende techbedrijven aanleiding om alle banden met het sociale medium te verbreken. Google was de eerste die maatregelen tegen Parler nam: de zoekmachinereus verwijderde de app uit de Google Play Store, omdat Parler een bedreiging vormde voor de openbare orde en veiligheid. Google eiste dat het netwerk ‘een robuust moderatiesysteem’ implementeerde, maar daar was op korte termijn geen doen.
Een paar dagen later deed Apple hetzelfde als Google en haalde ze de applicatie van het bedrijf uit de App Store. Content die het welzijn van anderen bedreigt of bedoeld is om aan te zetten tot geweld of andere wetteloze handelingen, is nooit aanvaardbaar geweest in de App Store”, zei Apple in een verklaring. Toen Amazon besloot om de hosting stop te zetten, was het einde oefening voor Parler.
Parler vecht terug en spant rechtszaak aan tegen Amazon
John Matze besloot om terug te vechten en spande op 11 januari een rechtszaak aan tegen Amazon. Volgens de topman maakt de hostingtak van Amazon misbruik van zijn machtspositie en pleegt het contractbreuk door de hosting eenzijdig op te zeggen. Verder meet het bedrijf volgens Matze met twee maten en zou het besluit om Parler niet langer te hosten uitpakken in het voordeel van Twitter.
Amazon zegt op zijn beurt dat het Parler wekenlang waarschuwde voor de gewelddadige content op het platform. “Gedurende deze periode zagen we een significante toename van gevaarlijke content in plaats van een afname. Dat heeft ertoe geleid dat we onze dienstverlening hebben opgeschort”, vertelde een woordvoerder van Amazon. De aanklacht is volgens de retailer dan ook ongegrond. Juristen denken dat de rechtszaak die is aangespannen door Parler weinig kans van slagen heeft.
Matze: ‘Als we weer online gaan, staan we sterker dan ooit’
Matze denkt daar anders over. “We vechten het besluit aan en doen er alles aan om zo snel mogelijk terug te komen”, aldus de topman tegenover persbureau Reuters. De aanklacht tegen Amazon is in zijn ogen bedoeld om het platform weer zo snel mogelijk in de lucht te krijgen. De consequenties van het offline gaan zijn niet puur financieel: als Parler te lang niet beschikbaar is, kan het daarvan wellicht nooit meer herstellen.
De oprichter en CEO hoopt dat de site binnen een week weer beschikbaar is. In het worst-case scenario keert het platform nooit meer terug. Maar Matze is positief ingesteld. “Ik ben een optimist”, zei hij vlak na de publicatie van het interview. “Het kan dagen duren, het kan weken duren. Als we weer online gaan, staan we sterker dan ooit.”
In het interview zegt Matze tevens dat hij in gesprek is met verschillende partijen om de hosting van Amazon over te nemen. Uit angst dat de bedrijven worden lastiggevallen door activisten, noemt de hoogste baas van Parler geen namen. De beste uitkomst is volgens hem dat Amazon de hosting weer voor zijn rekening neemt.
Update (18 januari 2021): Parler.com is weer bereikbaar. Berichten posten en foto’s en video’s is er voorlopig nog niet bij. Op de voorpagina zien we het gezicht van John Matze met de vraag ‘Hallo wereld, staat dit ding aan?’. Daaronder zien we een zandloper, het universele symbool dat er technische problemen zijn.
Oprichter en directeur Matze heeft een boodschap op de voorpagina van het sociale medium gezet. “Nu lijkt het me het juiste moment om jullie -zowel liefhebbers als haters- eraan te herinneren waarom we dit platform zijn begonnen. Wij vinden dat privacy het grootste goed is en dat vrijheid van meningsuiting essentieel is, in het bijzonder op sociale media. Het is altijd ons doel geweest om een niet-partijgebonden platform te bieden, waar men het recht op beide kan genieten en in praktijk brengen. Ieder obstakel dat voor ons ligt zullen we oplossen. We willen jullie binnenkort weer terug verwelkomen. We zullen ervoor zorgen dat het maatschappelijk debat niet te gronde wordt gericht!”
Update (4 februari 2021): John Matze is door het bestuur de laan uitgestuurd. “Het bestuur, onder leiding van Rebekah Mercer, besloot op 29 januari om mijn positie als CEO te beëindigen. Ik was niet betrokken bij deze beslissing”, vertelt Matze tegenover Fox Business.
“De afgelopen maanden heb ik voortdurend weerstand ondervonden tegen mijn productvisie, mijn heilige overtuiging in de vrijheid van meningsuiting en mijn visie op hoe de website van Parler beheerd zou moeten worden. Ik heb bijvoorbeeld gepleit voor meer stabiliteit van het product en wat in mijn ogen een effectievere aanpak van contentmoderatie is. Ik heb eindeloos veel uren gewerkt en gevochten om de website van Parler draaiende te houden. Vanaf nu ligt de toekomst van Parler niet langer in mijn handen”, schrijft Matze in een statement aan de pers. Hij bedankt de medewerkers voor hun inzet en toewijding.
Parler wilde geen toelichting geven op het ontslag van de topman.
Update (16 februari 2021): Parler.com is sinds maandagmiddag weer online. Het platform ging op 11 januari op zwart, enkele dagen nadat boze demonstranten het Capitool bestormden. Volgens kenners speelde het platform een rol bij de gebeurtenissen door berichten over geweld, bedreiging en intimidatie niet te verwijderen. De Amerikaanse techsite The Verge schrijft dat mensen die al een account hebben op Parler.com weer berichten kunnen plaatsen. Vanaf volgende week kunnen nieuwe gebruikers zich aanmelden op het sociale netwerk.
Mark Meckler is benoemd tot interim-CEO, nadat het bestuur eind januari John Matze op straat had gezet. De dagelijkse leiding van het bedrijf is in de handen van Meckler. Het bestuur gaat in de tussentijd op zoek naar een topman met een permanente aanstelling.
Update (4 maart 2021): Parler gooit de juridische strijd tegen Amazon over een andere boeg. Nu de federale rechtbank heeft bepaald dat Amazon de webhosting van het sociale medium niet hoeft te herstellen, trekt ze de zaak in bij de rechtbank. Tegelijkertijd heeft het platform een nieuwe klacht ingediend bij de rechtbank in de Amerikaanse staat Washington, zo blijkt uit een document dat is geüpload door de website Courthouse News.
Uit de aanklacht blijkt dat Parler vindt dat de keuze van Amazon Web Services (AWS) om Parler.com niet langer te hosten, politiek gemotiveerd zijn. “De werkelijke reden waarom AWS besloot haar contract met Parler op te schorten en/of te beëindigen, was niet vanwege een vermeende schending van het contract, maar omdat AWS niet wilde dat Parler in staat zou zijn om een nieuw platform te bieden aan conservatieve stemmen, waaronder Donald Trump, of om kon concurreren met andere microbloggingplatforms zoals Twitter”, zo schrijft het sociale netwerk in de aanklacht.
