De politie heeft een 23-jarige man uit Amsterdam aangehouden. Hij deed zich voor als een vereniging en probeerde leden te overtuigen dat hun lidmaatschapsgeld nog niet was betaald. De verdachte heeft vermoedelijk duizenden euro’s gestolen van zijn slachtoffers.
Dat meldt het Openbaar Ministerie (OM) in een persbericht. Het is de derde verdachte van phishing die dit jaar is gearresteerd.
Dit moet je weten over phishing
Phishing is een vorm van internetcriminaliteit die steeds vaker voorkomt in Nederland. Op allerlei manieren proberen oplichters zo veel mogelijk persoonlijke gegevens van slachtoffers te bemachtigen, bijvoorbeeld via e-mail, WhatsApp of sms.
De internetcriminelen doen zich bijvoorbeeld voor als een behulpzame bankmedewerker die wil voorkomen dat het slachtoffer al zijn spaargeld kwijtraakt. Om zijn geld veilig te stellen moet het tijdelijk op een ‘kluisrekening’ gezet worden. Dit type rekening bestaat echter niet en het geld belandt op de bankrekening van de oplichter.
Ze kunnen zich ook voordoen als een helpdeskmedewerker die vertelt dat iemand malware op zijn computer heeft staan. Hij heeft toegang tot zijn pc nodig om de malware te verwijderen. In werkelijkheid steelt hij opgeslagen wachtwoorden en andere persoonlijke gegevens.
Zo ging de verdachte te werk
In deze zaak deed de verdachte uit Amsterdam zich voor als een niet nader genoemde vereniging met leden. Sinds begin 2021 verstuurde hij uit naam van deze vereniging valse e-mails. De onderwerpregel bevatte omschrijvingen als ‘mislukte afschrijving, ‘aanmaning’ of ‘uw lidmaatschap verloopt bijna’.
De mails bevatten een malafide URL. Wie daar op klikte werd doorgestuurd naar een phishingsite. Via deze pagina konden slachtoffers zogenaamd hun achterstallige lidmaatschapsgeld overmaken. Op deze manier verzamelde de man de inloggegevens van bankrekeningen.
Het geld dat op de rekening van de verdachte binnenkwam, werd overgeboekt naar rekeningen van katvangers. Dat zijn mensen -vaak kwetsbare jongeren– die hun bankrekening ter beschikking stellen aan oplichters. In ruil daarvoor krijgen ze een deel van de opbrengst. Op deze manier heeft de verdachte vermoedelijk duizenden euro’s verdiend.
Strafeis tegen verdachte onbekend
Het cybercrimeteam van de politie ontdekte dat de nepsites draaiden op een server in Duitsland. Om voor de hostingdiensten te betalen, gebruikte de verdachte een creditcard die op naam stond van een ander. Deze vorm van fraude noemen we ook wel creditcardfraude. Toen de creditcardmaatschappij daarachter kwam, deed deze aangifte van computervredebreuk, oplichting en manipulatie van computergegevens.
De 23-jarige verdachte zat tot vorige week in beperking zoals dat heet. De raadkamer van de rechtbank in Amsterdam bepaalde maandag dat het voorarrest van de Amsterdammer met drie maanden wordt verlengd. De officier van justitie heeft nog geen strafeis bekend gemaakt.
Meerdere verdachten van phishing aangehouden
De man uit onze hoofdstad is niet de eerste verdachte die de politie dit jaar arresteert voor phishingpraktijken. In februari hield de politie een 23-jarige man uit Amsterdam aan. Hij verstuurde phishingmails en -sms’jes waarin hij zich voordeed als woningcorporatie WoningNet. Hij zei dat de inschrijving van de ontvangers bijna verliep. Zo hoopte de man zijn slachtoffers naar een malafide betaalpagina met betaallink te sturen. Minimaal 80 man trapten in de oplichtingstruc. Daarmee zou de verdachte zeker 25.000 euro hebben verdiend.
Een paar weken later werd een 24-jarige man uit Uithoorn gearresteerd. Hij werd ervan verdacht grote hoeveelheden phishingberichten te hebben verstuurd en meerdere phishingsites te onderhouden. Bij de huiszoeking nam de politie 5.000 euro aan cash, horloges met een waarde van 65.000 euro, dure merkkleding en een Mercedes in beslag. Verder vond de politie een collectie Pokémon-kaarten met een waarde van 11.000 euro en goudkleurige replica van een Kalashnikov in beslag.
Eind april veroordeelde de rechtbank van Rotterdam drie mannen afkomstig uit Amsterdam en Amstelveen voor phishing. De mannen verstuurden valse e-mails en sms-berichten naar slachtoffers. Daarbij deden ze zich voor als telecombedrijf, bank of creditcardmaatschappij. In de nepberichten verwezen ze slachtoffers naar een nagemaakte betaalpagina. Op de phishingsite konden ze hun inloggegevens van hun bank invullen. Van het geld kochten ze gloednieuwe iPhones, die op het adres van katvangers werden bezorgd.
