USB-stick op een verlicht toetsenbord
© A. Strode/Shutterstock.com
Geen AI: al onze artikelen zijn geschreven door echte mensen, zonder gebruik van AI
Inhoudsopgave

Het Vlaamse televisieprogramma Factcheckers is verantwoordelijk voor de USB-sticks die in Antwerpen en andere Belgische steden te vinden waren. Een woordvoerster bevestigt dit en zegt dat de redactie op deze manier mensen wilde ‘sensibiliseren’. Het parket van Antwerpen is niet blij met de actie en vindt dat het programma onnodig paniek heeft gezaaid.

Dat schrijft de Gazette van Antwerpen.

Parket waarschuwt voor verdachte USB-sticks

Afgelopen week werden er in Antwerpen en andere plaatsen in Vlaanderen USB-sticks gevonden op openbare plaatsen, zoals ziekenhuizen, politiekantoren en gerechtsgebouwen. Op dat moment gingen direct de alarmbellen af bij het parket van Antwerpen. Vanwege het potentiële gevaar deed het parket een persbericht eruit. Daarin adviseerde ze mensen en organisaties om deze USB-sticks niet aan een computer te koppelen.

“Het parket van Antwerpen wil via deze weg waarschuwen voor dergelijke sticks, gezien deze mogelijks deel uitmaken van een gekende werkwijze van hacking, waarbij hackers USB-sticks verspreiden op openbare plaatsen en via de sticks toegang proberen te krijgen tot uw netwerk om daar zoveel mogelijk gevoelige informatie te stelen of te versleutelen”, aldus het parket. Er werd een onderzoek gestart naar de afkomst van de USB-sticks en de inhoud ervan.

Tv-programma was zich van geen kwaad bewust

Wat blijkt nu? De makers van het VRT-programma Factcheckers hebben de USB-sticks door Vlaanderen verspreid. De redactie wilde onderzoeken hoe gemakkelijk het voor hackers is om malware te verspreiden. “Dit is een maatschappelijk relevante actie omdat ze wijst op een gevaar waarvan mensen zich te weinig bewust zijn”, zo vertelt VRT-woordvoerster Yasmine Van der Borght tegen de Gazette van Antwerpen. Ze benadrukt dat er geen schadelijke software op de USB-sticks stond.

Van der Borght is zich van geen kwaad bewust. “Elke IT-afdeling ziet onmiddellijk dat dit een sensibiliseringsactie is en dat er geen kwaadwillige software in het spel is. De resultaten gaan ook niet gelinkt worden aan de onderzochte plekken of instanties. Geen enkele locatie zal in de reportage met de vinger gewezen of beschuldigd worden. De sensibilisering wil net iedereen wijzen op het potentiële gevaar omdat iedereen ook een potentieel slachtoffer is.”

‘Men heeft onnodig paniek veroorzaakt’

Het parket van Antwerpen denkt daar anders over en heeft weinig begrip voor de werkwijze van het televisieprogramma. “Sensibiliseren is goed. Mensen zijn zich te weinig bewust van de gevaren van cybercriminaliteit. Maar dat kan je ook op een verantwoorde manier doen, zonder al die geheimdoenerij. Men had perfect het beleidsniveau van hun doelwitten kunnen inlichten. Dan had er samengewerkt kunnen worden en dan had iedereen wat aan de resultaten van die actie gehad. Nu heeft men onnodig paniek veroorzaakt, die bij politie en justitie heel wat capaciteit heeft gevraagd”, zegt Kristof Aerts, communicatiedeskundige en woordvoerder bij het parket.

Hij zegt ook niet blij te zijn met de locaties die de makers van het programma hebben uitgekozen. “Beseft men dat die instellingen gebonden zijn aan procedures, als er veiligheidsinbreuken zijn? Het UZ Gasthuisberg heeft overwogen om zijn netwerk stil te leggen, uit vrees dat hun systemen aangetast zouden raken. Dat kan toch niet de bedoeling zijn?”

Laat een reactie achter