Auto’s van Chinese fabrikanten vormen mogelijk een risico voor de nationale veiligheid van de Verenigde Staten. Doordat wagens tegenwoordig verbonden zijn met het internet, biedt dat de gelegenheid voor Chinese autoproducenten om Amerikanen af te luisteren. De regering heeft de opdracht gegeven om dit te onderzoeken en na te gaan welke maatregelen genomen kunnen worden om deze risico’s het hoofd te bieden.
Dat schrijft president Joe Biden in een verklaring.
‘China vastbesloten om Amerikaanse automarkt te domineren’
Een dynamische auto-industrie is volgens de president ‘van vitaal belang’ voor de Amerikaanse economie. Hij is dan ook trots op Amerikaanse autofabrikanten als General Motors en de Ford Motor Company die ‘toonaangevende’ auto’s maken.
Tegelijkertijd maakt de president zich zorgen om auto’s die afkomstig zijn uit zogeheten ‘zorgwekkende landen’. Concreet noemt hij China als potentiële dreiging. “China is vastbesloten om de toekomst van de automarkt te domineren, onder andere door het gebruik van oneerlijke praktijken. Het beleid van China zou onze markt kunnen overspoelen met zijn voertuigen, wat risico’s oplevert voor onze nationale veiligheid. Dat laat ik niet gebeuren tijdens mijn presidentschap.”
Biden omschrijft auto’s als ‘smartphones op wielen’. Daarmee bedoelt hij dat auto’s tegenwoordig continu verbonden zijn met onze telefoons, navigatiesystemen, kritieke infrastructuur en met de bedrijven die ze hebben gemaakt. “Verbonden auto’s uit China kunnen gevoelige gegevens verzamelen over onze burgers en onze infrastructuur en deze gegevens terugsturen naar de Volksrepubliek China. Deze voertuigen zouden op afstand benaderd of uitgeschakeld kunnen worden”, zo uit de president zijn zorgen.
VS bezorgd om cyber- en spionagerisico’s van Chinese auto’s
President Biden benadrukt dat China beperkingen oplegt aan Amerikaanse auto’s en andere buitenlandse auto’s die in China rondrijden. “Waarom zouden verbonden auto’s uit China in ons land mogen rijden zonder waarborgen?”, vraagt hij zich hardop af.
Om ervoor te zorgen dat auto’s uit ‘zorgwekkende landen’ geen gevaar vormen voor de nationale veiligheid, heeft Biden maatregelen aangekondigd. Hij heeft de minister van Economische Zaken Gina Raimondo de opdracht gegeven om een onderzoek in te stellen naar ‘connected cars’ met technologie uit landen als China. Zo wil de president voorkomen dat buitenlandse auto’s gegevens van Amerikaanse automobilisten verzamelen en doorsturen naar China.
Het aantal Chinese auto’s op Amerikaanse wegen is momenteel relatief beperkt. Dat is deels te wijten aan de hoge importtarieven die de VS heft op geïmporteerde auto’s uit China. Toch zijn Biden en zijn ambtenaren bezorgd dat de importtarieven onvoldoende zijn om het probleem aan te pakken. Vandaar dat hij opdracht heeft gegeven voor het onderzoek.
“Stel je voor dat er duizenden of honderdduizenden met China verbonden voertuigen op Amerikaanse wegen rijden en gelijktijdig door iemand uit Beijing onklaar gemaakt zouden kunnen worden. Het is beangstigend om na te denken over de mogelijke cyber- en spionagerisico’s die dit met zich meebrengt”, zo zegt minister Raimondo in een reactie tegenover persbureau Associated Press.
China noemt maatregelen president Biden ‘discriminerende praktijken’
President Biden sluit zich daarbij aan. “Als president heb ik gezworen recht te doen aan auto-arbeiders en middenklasse gezinnen die afhankelijk zijn van de auto-industrie voor banen. Met deze en andere acties gaan we ervoor zorgen dat de toekomst van de auto-industrie hier in Amerika wordt gemaakt, met Amerikaanse werknemers.”
Een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat het bevel van president Biden om de toegang tot persoonlijke gegevens van Amerikanen te beperken ‘het concept van nationale veiligheid overschrijdt’. “Bidens acties zijn discriminerende praktijken die duidelijk gericht zijn op bepaalde landen”, zo benadrukt de woordvoerder.

Onderbuik van het volk voeden.