OSG Hengelo heeft een deal gesloten met de hackers die verantwoordelijk zijn voor het stelen en versleutelen van gegevens. Daardoor heeft de scholengemeenschap weer toegang tot zijn eigen computersystemen en digitale bestanden. Welke gegevens de aanvallers in handen wisten te krijgen, is nog altijd onderwerp van onderzoek.
Dat zegt het bestuur in een reactie aan leerlingen en ouders, meldt 1Twente.
Hackers vallen OSG Hengelo aan met gijzelsoftware
Begin deze maand maakte OSG Hengelo bekend dat ze het doelwit was van hackers die een ransomware-aanval hadden uitgevoerd. Medewerkers hadden daardoor niet langer toegang tot de computersystemen van de scholengemeenschap. Verder werden alle digitale bestanden op de servers van de scholen versleuteld. Ondanks de cyberaanval gingen de lessen gewoon door.
Direct na de aanval met gijzelsoftware schakelde OSG Hengelo een extern cybersecuritybureau in om de systemen te herstellen en na te gaan hoe de aanval had kunnen plaatsvinden. Het forensisch onderzoek naar de toedracht is nog niet afgerond. Het ‘cyberincident’ is gemeld bij de Autoriteit Persoonsgegevens. Ook is er aangifte gedaan bij de politie.
‘Kwaliteit van het onderwijs waarborgen’
In een bericht aan leerlingen en ouders laat de scholengemeenschap weten dat via ‘externe experts’ contact is opgenomen met de hackers die verantwoordelijk zijn voor de ransomware-aanval. Daarbij zijn afspraken gemaakt met de aanvallers: zij beloven de gegevens die ze bij de cyberaanval hebben gestolen te zullen vernietigen en niet openbaar te maken.
“Bovendien kregen wij hiermee de gegevens terug die versleuteld waren. Door het terugkrijgen van deze gegevens zijn onze scholen in staat de kwaliteit van het onderwijs te blijven waarborgen”, zo schrijft de scholengemeenschap in een reactie. Medewerkers en leerlingen kunnen inmiddels weer gebruikmaken van wifi. Nagenoeg alle printers zijn hersteld.
Onduidelijk of er losgeld is betaald
Of er losgeld is betaald om weer toegang te krijgen tot de computersystemen en data, en zo ja hoeveel, is onbekend. OSG Hengelo zegt dat het nog altijd onduidelijk is welke gegevens de daders hebben gestolen. “Daar wordt nog onderzoek naar gedaan. Zodra er meer duidelijkheid over is, zullen we dat vertellen”, aldus het schoolbestuur.
