Een 32-jarige man uit Almere heeft vrijdag te horen gekregen dat hij vier jaar lang de gevangenis in moet, omdat hij fraude pleegde via Genesis Market. Via deze illegale website schafte hij data aan die hij gebruikte om geldbedragen van zijn slachtoffers te stelen. Daarnaast is hij veroordeeld voor computervredebreuk, identiteitsfraude en diefstal met valse sleutels.
Dat is het oordeel van de rechtbank Midden-Nederland, dat vrijdag is gepubliceerd.
Politie haalt Genesis Market uit de lucht
In april 2023 haalde de Nederlandse politie in samenwerking met de FBI en Europol Genesis Market offline. Via dit illegale handelsplatform konden hackers en cybercriminelen digitale vingerafdrukken, malware en bots kopen en verkopen, onder meer om identiteitsfraude te plegen of DDoS- en ransomware-aanvallen uit te voeren.
Tevens konden gebruikers bij Genesis Market terecht om gebruikersnamen en wachtwoorden te stelen. Gedupeerden konden hun wachtwoord wijzigen, maar dat had geen enkele zin. De bots wisten precies wanneer slachtoffers hun wachtwoord aanpasten, en gaven het nieuwe wachtwoord direct door aan de eigenaar van de bot.
In de tijd dat Genesis Market online was, werden de gegevens van zo’n 50.000 Nederlanders verkocht. Tijdens een wereldwijde politieactie tegen het illegale handelsplatform -ook wel operatie Cookie Monster genoemd- arresteerde de Nederlandse politie 17 verdachten en doorzochten agenten 23 woningen. Eén van de arrestanten is een 32-jarige man uit Almere.
‘Verdachte toonde geen respect voor slachtoffers’
Volgens de officier van justitie had hij via Genesis Market 221 bots gekocht, waardoor hij over gebruikersnamen, wachtwoorden en IP-adressen beschikte. Met die inloggegevens heeft de verdachte diverse aankopen en betalingen gedaan met PayPal-accounts van anderen. Ook misbruikte hij deze gegevens om creditcards en telefoonabonnementen aan te vragen, online producten te bestellen, contactgegevens van beleggingsrekeningen te wijzigen en grote geldbedragen over te maken naar door de verdachte aangemaakte bankrekeningen.
Verder heeft de verdachte geprobeerd om levensverzekeringen, lijfrenteverzekeringen en een pensioen te laten uitkeren. Hij maakte daarbij gebruik van valse identiteitskaarten, paspoorten, gemeentelijke en notariële aktes en een gerechtelijk stuk. Met zijn handelen heeft hij ten minste 21 slachtoffers benadeeld voor meer dan 100.000 euro.
“Verdachte heeft hiermee tevens getoond geen respect te hebben voor het eigendom en de privacy van anderen en heeft kennelijk eigen geldelijk gewin vooropgesteld. Door zijn handelen heeft verdachte er ook voor gezorgd dat een aantal slachtoffers er geen vertrouwen meer in had dat hun gegevens veilig waren, omdat zelfs nadat bepaalde gegevens door de slachtoffers waren gewijzigd, ook deze gewijzigde inloggegevens weer in het bezit van verdachte kwamen. Dit moet -en dat volgt ook uit een aantal aangiftes- de slachtoffers onzeker en wanhopig hebben gemaakt”, zo oordeelt de rechtbank.
Verdachte moet vier jaar de cel in en één ton aan schadevergoeding betalen
Vanwege de duur, de listige werkwijze, het grote aantal slachtoffers, het schadebedrag en de ontwrichtende werking, vindt de rechtbank een gevangenisstraf van vier jaar onvoorwaardelijk ‘passend en geboden’. Daarnaast moet de verdachte zo’n 100.000 euro aan schadevergoeding betalen aan de slachtoffers.
De rechtbank in Den Haag veroordeelde in oktober vorig jaar al een 35-jarige man uit Waddinxveen tot een gevangenisstraf van twee jaar voor zijn oplichtingspraktijken die hij dankzij gekochte gegevens op Genesis Market kon uitvoeren.
