Houten eurologo op een laptop
© maradon 333/Shutterstock.com
Geen AI: al onze artikelen zijn geschreven door echte mensen, zonder gebruik van AI
Inhoudsopgave

In totaal investeert het kabinet de komende jaren 160,5 miljoen euro in zeven grote onderzoeksprojecten van Nederlandse universiteiten. Het gaat om onderzoek naar onder meer mechanische spanningen in planten, beter begrip van eiwitten in ons lichaam, crisisbestrijding en cybersecurity. Een onafhankelijke commissie van internationale wetenschappers, begeleid door de Nederlandse Organisatie voor Wetenschap (NWO), beoordeelt de onderzoeken.

Dat maakt demissionair minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap Robbert Dijkgraaf vandaag bekend.

Dijkgraaf: ‘Nederland behoort tot de wereldtop met deze investeringen’

De investeringen maken onderdeel uit van een langlopend investeringsprogramma, ook wel het Zwaartekrachtprogramma genoemd. Om de twee jaar kunnen wetenschappers die voor Nederlandse universiteiten werken in aanmerking komen voor een investering. Deze onderzoeksprojecten krijgen daarvoor de helft van het onderzoeksgeld. Als na een evaluatie blijkt dat het project succesvol is, krijgen de onderzoekers na vijf jaar het resterende bedrag van de oorspronkelijke investering.

Volgens de minister werkt het investeringsprogramma als een magneet voor wetenschappelijk toptalent. Het geld gaat alleen naar onderzoek dat tot de wereldtop behoort, of de potentie heeft die te bereiken.

“Met investeringen als deze zorgen we dat we in Nederland bij de wetenschappelijke wereldtop blijven. Dat levert niet alleen belangrijke nieuwe inzichten op, maar verstevigt ook de kracht van onze economie. En het brengt innovaties met zich mee waar we allemaal van profiteren. Ik ben er trots op dat we in ons eigen land zulk wetenschappelijk talent hebben. Dat is niet vanzelfsprekend. Echt iets om te koesteren”, zo zegt demissionair minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap Robbert Dijkgraaf over het investeringsprogramma.

Coördinator: ‘Veel problemen in cybersecurity nog onopgelost’

Voor de komende jaren gaat het kabinet ruim 160 miljoen euro investeren in zeven grote onderzoeksprojecten van Nederlandse universiteiten. Eén van die programma’s is ‘Challenges in Cyber Security’, dat begeleid wordt door prof. dr. Tanja Lange van de faculteit Mathematics & Computer Science van de Eindhoven University of Technology (TU/e).

Cybersecurity wordt vaak afgeschilderd als een onderwijsprobleem of een gebrek aan middelen, waarbij de schuld geschoven wordt op gebruikers, systeembeheerders of budgethouders die de mogelijkheden voor systeembeheer beperken. Er blijven echter veel moeilijke problemen onopgelost en oplossing daarvan vereist gecoördineerd wetenschappelijk onderzoek. Het ‘Challenges in Cyber Security’ project brengt toponderzoekers samen uit de hoek van de harde wetenschap op het cybersecurityterrein om deze moeilijke open problemen op te lossen”, aldus minister Dijkgraaf.

Kabinet reserveert 10 miljoen euro voor cybersecurityonderzoek

Prof. dr. Lange vult de bewindsman aan. “Cybersecurity komt wekelijks in het nieuws met datalekken en kritieke kwetsbaarheden. We namen een stap terug om te plannen hoe we het opnieuw op kunnen bouwen, in plaats van bij te dragen aan de break-and-patch-cyclus die de huidige aanpak domineert. Het resultaat: het ‘Challenges in Cyber Security’-project. Het is een moonshot-probleem, maar we hebben een sterk team van uitstekende wetenschappers gevormd en een routekaart met negen kernuitdagingen gemaakt”, zo zegt de coördinator van het onderzoek.

Voor dit project is een bedrag van bijna 10 miljoen euro gereserveerd. Naast prof. dr. Lange trekken Lejla Batina (RU), Herbert Bos (VU), Marten van Dijk (CWI) en Christian Schaffner (UvA) de kar. Andere (internationale) onderzoekers die aan het project meewerken, zijn Sandro Etalle, Kathrin Hövelmanns, Andreas Hülsing, Alberto Ravagnani, Sven Schäge, Monika Trimoska en Boris Skoric.

Laat een reactie achter