De zomervakantie breekt weer aan. Vele vakantiegangers grijpen deze gelegenheid aan om vakantiekiekjes of -verhalen op hun sociale media te plaatsen. Onverstandig, want inbrekers kijken mee. Het is beter om pas bij thuiskomst je omgeving te vertellen over je vakantieperikelen.
Dat zegt Sybren van der Velden Walda, landelijk projectleider woninginbraak bij de politie, in een interview tegen NU.nl.
‘We zijn zo ongelofelijk online met zijn allen’
Voor het midden is de zomervakantie al begonnen. Het noorden en zuiden moeten nog een paar weekjes wachten. Nu de piek van de coronapandemie achter ons ligt, trekken we er weer massaal op uit. De een vertoeft lekker aan het strand in het buitenland, de ander kiest ervoor om de vakantie in eigen land door te brengen.
Waar je je vakantie ook doorbrengt, de meesten grijpen deze gelegenheid aan om hun Instagram of Facebook te overladen met vakantiefoto’s en -verhalen. “Daar moet je voorzichtig mee omgaan”, waarschuwt Van der Velden Walda. Criminele bendes kijken namelijk op sociale media of mensen op vakantie zijn. Als je via je socials van de daken schreeuwt dat je op vakantie bent, weten inbrekers dat ze bij jou hun slag kunnen slaan.
De politie beschikt niet over cijfers van het aantal inbraken bij mensen die op vakantie zijn en een bericht op sociale media hebben achtergelaten. Maar uit onderzoek blijkt dat criminelen wel degelijk op deze manier te werk gaan. “We zijn zo ongelofelijk online met zijn allen. Als je tegenwoordig een naam googelt, heb je al snel een adres te pakken. Als je naam in je account staat, ben je te achterhalen”, vertelt Van der Velden Walda.
Tips: zo geef je inbrekers geen kans
De projectleider woninginbraak adviseert om voorzichtig te zijn met wat je allemaal op sociale media zet. Vaak kan iedereen, ook criminelen, meekijken met wat je aan foto’s en verhalen op internet zet. Van der Velden Walda raadt aan om je accounts, al dan niet tijdelijk, op privé te zetten. Alleen je vrienden, familieleden, collega’s en kennissen zien dan wat je allemaal beleeft. Op onze sociale media pagina leggen we uit hoe je je privacy op je socials beschermt.
De belangrijkste tip die Van der Velden Walda meegeeft, is dat je de indruk wekt dat er iemand thuis is. Vraag bijvoorbeeld aan de buren of ze dagelijks de gordijnen open en dicht kunnen doen, of de post kunnen opruimen. Door ’s avonds een lamp te laten branden lijkt het net alsof er iemand in de woonkamer zit. Dankzij een tijdschakelaar of slimme verlichting kun je precies aangeven wanneer lampen moeten aan- en uitspringen. Je kunt er ook voor kiezen om in de vakantieperiode iemand in je huis te laten overnachten.
Tot slot geeft Van der Velden Walda het advies om alle ramen en deuren te sluiten, ook op zolder. Gelegenheid maakt de dief.
