Het Franse bedrijf TiteLive is getroffen door een grote ransomware-aanval. Ongeveer 130 onafhankelijke boekhandels in Nederland, België en Frankrijk liggen hierdoor grotendeels plat. Ze hebben momenteel geen toegang tot facturatie- en voorraadgegevens en moeten alle verkochte boeken handmatig invoeren.
Dat bevestigen diverse boekhandels tegenover Computable.
Aanvallers vragen ‘zeer hoog losgeld’
Naar verluidt gaat het om een ransomware-aanval. Daarbij dringen hackers een bedrijfsnetwerk binnen en gooien ze belangrijke data achter slot en grendel. De enige manier om weer toegang te krijgen tot deze bestanden, is door losgeld te betalen. Zodra het slachtoffer dit geldbedrag overmaakt naar de daders, krijgt hij een decryptor of decoderingssleutel overhandigd. Deze kun je vergelijken met een sleutel om de voordeur van je huis te openen. Met deze tool kan de gedupeerde weer aan de slag met zijn data.
Volgens Computable hebben de aanvallers ‘een zeer hoog losgeldbedrag’ gevraagd. Om wat voor bedrag het gaat is onbekend. Het is eveneens onduidelijk wie er achter de aanval zit, hoe hij de computersystemen heeft weten binnen te dringen, of er vertrouwelijke gegevens zijn buitgemaakt en zo ja, om wat voor informatie het gaat. De back-ups zijn niet aangetast door de aanvallers. TiteLive heeft nog altijd niet officieel gereageerd op de kwestie.
Belgische boekhandels de dupe van ransomware-aanval
Het bedrijf biedt een Software-as-a-Service pakket aan voor boekhandelaars om hun voorraad, inkoop, verkoop en kassa te beheren. Zo’n 130 boekwinkels in Nederland, België en Frankrijk zijn in meer of mindere mate de dupe van de ransomware-aanval op TiteLive. Boekhandel Malperthuis in Genk vertelt tegenover Computable dat werken lastig is door de aanval. “Het kassasysteem werkt nog, maar maakt geen verbinding meer met de achterliggende backoffice. We kunnen dus wel verkopen, maar we moeten alle bonnetjes bijhouden om later manueel het voorraadsysteem te updaten. Ook alles in verband met facturatie werkt momenteel niet.”
De Antwerpse boekhandel De Groene Waterman zegt eveneens hinder te ondervinden van de ransomware-aanval bij TiteLive. “Dat is ons boekhandelpakket. We gebruiken het voor voorraadbeheer, klantenadministratie, enzovoorts. Onze kassa is er ook aan gekoppeld, maar die werkt ook zonder het systeem, net zoals de website, al is die hierdoor niet meer up-to-date”, vertelt de boekenwinkel aan Data News. Het Belgische medium schrijft dat TiteLive hoopt aankomende donderdag weer operationeel te kunnen zijn.
Nederlandse boekhandels hebben geen echte schade
De NOS schrijft dat de database met boeken en facturen van de boekhandels niet beschadigd is, maar dat winkeleigenaren er simpelweg niet bij kunnen. Ze moeten nu alles handmatig bijhouden en de transacties op een later tijdstip handmatig invoeren. Boekhandelketen Libris met zo’n 90 filialen heeft weliswaar last van de aanval, maar ondervindt geen echte schade. “Je krijgt nu wel een boek binnen van de drukker, maar je weet niet voor wie”, zo vertelt een woordvoerder van Libris. “Als mensen bestellen dan moeten boekhandels handmatig aan de slag. Er kunnen wel gewoon boeken worden verkocht in de winkels, maar het is heel vervelend.”
Atheneum Boekhandels zegt boeken te kunnen verkopen, maar niet te kunnen inloggen in het systeem. “Het portaal is gehackt, maar met de database is gelukkig niets gebeurd. We kunnen gewoon boeken verkopen, de kassa doet het”, aldus de boekhandel. De Rotterdamse boekhandel Donner schrijft op haar site dat ze maandag is getroffen door ‘een digitale aanval’. “De gegevens zijn niet geraakt. Maar het herstel heeft enige tijd gekost. We zijn weer online, alleen kan het zijn dat u toch nog enige hinder ondervindt van deze aanval. Dank voor uw begrip”, zo meldt de winkel.
