Hoofdingang van de Europese Commissie in Brussel
© symbiot/Shutterstock.com
Geen AI: al onze artikelen zijn geschreven door echte mensen, zonder gebruik van AI
Inhoudsopgave

Apple en Microsoft halen naar verluidt alles uit de kast om niet als poortwachter te worden gedefinieerd onder de Digital Markets Act (DMA). De Amerikaanse technologiebedrijven zijn bang dat de nieuwe Europese wetgeving ten koste gaat van hun marktaandeel. Volgens hen hanteert Brussel de verkeerde cijfers om de omvang van hun digitale diensten te bepalen.

Dat schrijft de Financial Times.

Dit moet je weten over de DMA

De Digital Markets Act (DMA) is een nieuwe wet die door Europese beleidsmakers is bedacht om de macht van grote, internationaal opererende techbedrijven in te perken. Het moet consumenten bescherming bieden en voor eerlijke concurrentie zorgen. Zo moeten technologiebedrijven concurrenten toegang bieden tot hun eigen diensten. Dat betekent concreet dat een WhatsApp-gebruiker straks moet kunnen chatten met iemand die Signal gebruikt, en andersom.

Verder mogen techbedrijven hun eigen producten niet bevoordelen. Zo mogen Microsoft en Google hun webbrowser Edge en Chrome bijvoorbeeld niet als standaardwebbrowser instellen op apparaten. Applicaties die door fabrikanten vooraf op smartphones en andere apparaten zijn geïnstalleerd, moeten straks eenvoudig verwijderd kunnen worden door gebruikers.

Een ander speerpunt van de DMA is privacy. Bedrijven mogen straks alleen nog maar gegevens van verschillende platformen met elkaar combineren als gebruikers daar expliciet toestemming voor geven. Tot slot mogen bedrijven als Apple en Google niet langer van app-ontwikkelaars eisen dat betalingen via hen verloopt.

Bedrijven die maandelijks minimaal 45 miljoen actieve gebruikers en een beurswaarde van ten minste 75 miljard euro hebben, vallen onder de DMA. Zeven grote techbedrijven hebben zich volgens Eurocommissaris Interne Markt Thierry Breton inmiddels in Brussel gemeld, omdat ze aan deze voorwaarden voldoen: Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta, Microsoft en Samsung.

Apple en Microsoft: ‘Aantal gebruikers van onze diensten is beperkt’

De Financial Times citeert bronnen die beweren dat Apple en Microsoft er alles aan doen om te voorkomen dat ze aan de verplichtingen van de DMA moeten voldoen. Volgens ingewijden zijn de hard- en softwarebedrijven bang dat de nieuwe wetten en regels ten koste gaan van hun marktaandeel in Europa.

Zo is Apple bang dat meer mensen de voorkeur geven aan WhatsApp in plaats van iMessage. De iPhone-maker beweert volgens de Financial Times dat minder dan 45 miljoen gebruikers maandelijks de chatdienst van het bedrijf gebruiken. Marktanalisten schatten dat wereldwijd één miljard mensen gebruikmaken van iMessage.

Microsoft wil de Europese Commissie doen geloven dat het marktaandeel van Bing wereldwijd slechts 3 procent zou bedragen. Volgens Statcounter is Google Search met een aandeel van bijna 92 procent verreweg de grootste en meestgebruikte zoekmachine ter wereld.

Bedrijven riskeren torenhoge boetes

De Europese Commissie publiceert vandaag een lijst van tien tot vijftien bedrijven die onder de nieuwe wetgeving vallen. De DMA treedt komend voorjaar in werking.

Bedrijven die zich niet aan de nieuwe spelregels houden, riskeren een boete die kan oplopen tot maximaal 10 procent van de wereldwijde omzet. Bij meerdere overtredingen in korte tijd kan de Europese Commissie besluiten om een marktonderzoek in te stellen. In het ergste geval kan Brussel bedrijven dwingen om op te splitsen.

Update: de Europese Commissie heeft vandaag de eerste zes techbedrijven aangewezen die onder de DMA vallen. Het betreft Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta en Microsoft. In totaal vallen 22 zogeheten kernplatformdiensten die als ‘poortwachter’ zijn aangewezen, waaronder TikTok, WhatsApp en Google Play. De bedrijven krijgen nu van het dagelijkse bestuur van de EU een half jaar de tijd om aan de DMA-verplichtingen te voldoen voor de aangewezen diensten.

Europese Commissie kernplatformdiensten Digital Markets Act (DMA)

Tegelijkertijd heeft de Europese Commissie vier marktonderzoeken gelanceerd om de claims van Apple en Microsoft te bestuderen. Het gaat om de volgende producten en diensten: iMessage (Apple), Bing, Edge en Microsoft Advertising (Microsoft). De Commissie geeft zichzelf maximaal vijf maanden de tijd om te kijken of deze diensten al dan niet aan de DMA-regels dienen te voldoen.

Tot slot is de Europese Commissie een onderzoek gestart om te kijken of iPadOS als kernplatformdienst aangewezen moet worden. Gmail, Outlook.com en Samsung Internet Browser waren aanvankelijk ook als poortwachter aangemerkt, maar Alphabet, Microsoft en Samsung hebben de Commissie ervan weten te overtuigen dat deze diensten niet als kerndiensten aangemerkt dienen te worden.

Laat een reactie achter